Altair-AC

Škodí mobilní baterii přesčasné nabíjení?

Odpovědi
Tw!st

Mobily mají balancer, takže by nemělo.
Muffz: Také záleží na značce a výrobci. Osobně mám už 4 roky iPhone 5, používaný a nabíjený každodenně. Doposud pokud na něj nejsem náročný mi může baterka vydržet celý den.

mosoj

Lion baterii částečné dobíjení neškodí. Nemá paměťový efekt. Škodí ji přebíjení, to musí ohlídat automatika, sám nemáš šanci či naopak hluboké vybíjení, to také musí ohlídat automatika. Pokud mobil hlásí 0% v žádném případě není baterie prázdná!!! Její napětí nesmí klesnout pod 2,4 V!!! a to tam nejméně je i při tom 0% ! Jinak se nejedná o baterii, ale o akumulátor. Lidové zjednodušení na baterii je klamavé a někdy nebezpečné.
O balancér se nestarej, většinou se jedná o jeden článek! Pokud jsou tam dva, výrobce rovnoměrné nabíjení určitě zajistí. Stejně to všechno řídí microprocesor mobilu. Dva články jsou určitě tam, kde se jedná o napětí 7,2 V a zřejmě i u velkých kapacit 4 000 mA a více.

cochee

U moderních lithium-něco sekundárních zdrojů je nejlepší zacházení s nimi, lidově řečeno, „nabíjet, kdykoliv potkám nabíječku.“ Nepřebíjení a nevyšťavení těchto zrojů hlídá elektronika integrovaná přímo v akumulátoru. Přesto není úplně vhodné je držet nabité stále na stopro, vhodnější je držet nabití mezi ejme tomu třiceti a osmdesáti procenty. K „přesčasnému nabíjení“ nedochází, zmíněná elektronika nabíjení odpojí, spíše jde o to, že zbytečně trápíš nabíječku (je připojena na 230 V a přesto z ní není nic odebíráno).

Jiří Bohumil

Pojem baterie se používá lidově, ale mobily pracují s akumulátory. Baterie jsou bez možnosti nabíjení a pracují pouze na základě chemické reakce.
K vlastní otázce. U současných mobilních zařízení (mobily, tablety, NB, , fota, kamery) a jejich akumulátorů si hlídá nabití akumulátoru automatika, buďto těchto zařízení, nebo samotného akumulátoru.
Takže k přebíjení (pokud rozumím pojmu přesčasné nabíjení v otázce správně), nedochází. Toto si můžeš ověřit, použitím (pro zařízení s napětím 3,5–7V-mobily a tablety) nabíjecího měřiče Charger doctor (k dostání na Aukru za 45,– Kč), který měří proudově celý proces nabíjení. Ten je zapojen mezi nabíječku a mobil a měří a ukazuje na digitálním ukazateli postupnou změnu nabíjecího proudu a napětí na nabíječce a akumulátoru.
A každý z těchto akumulátorů má „daný“ přibližný počet cyklů, po jehož vyčerpání jeho kapacita prudce klesá a je nutná jeho výměna.
Pokud by bylo zařízení napojeno stále na nabíječku, akumulátor se nabije, pak se nabíjení vypne a v případě poklesu o cca 20 %, se opět dobije (takto běžně „fungují“ NB, které jsou stále připojené na nabíječku).
Pokud je cyklus v tomto rozsahu, je možno těchto cyklů podstatně více, než při cyklech max. nabití a max. vybití. Těchto „úplných“ bývá přibližně 500–800 a je to individuální, dle konkrétního akumulátoru a jeho kvality.
Udává se, že optimální cyklus by měl být mezi 30%-90% vyčerpání a nabití. A ještě, jak píší i ostatní, pokud již zařízení vypne, z důvodu že akumulátor je vybit, stále v něm ještě zbytek kapacity zůstává, nezničí se ihned.
Ale není dobré jej takto ponechat, může po kratším čase dojít k jeho nevratnému zničení.
Pokud akumulátorek není používán, je dobré jej nabít a vždy po určité době (dochází k pomalému „samovybíjení“), jej opět dobít.
Toto tak v intervalu cca 2–3 měsíce.
Odkaz na měřič : http://aukro.cz/di­gitalni-usb-tester-voltmetr-ampermetr-i6893417431.html

Kepler

Nevím co myslíš slovem „přesčasné“. Pokud myslíš nabíjení jen zčásti vybité baterie, na škodu to není. Nabíjení baterie „přes čas“ určený k plnému nabití není možné, brání tomu zabudovaná elektronika.

Muffz

Naopak škodí úplné vybíjení na 0%. Osobně nabíjím mobil při 5–10%, 50%+ taky není optimální, ale ke zničení baterie moc nevede. Obecně životnost baterie je +/- 2 roky (podle nabitých cyklů), cokoliv nad 2 roky je „bonus“.

cochee

Jiří Bohumil: první odstavec – chybná terminologie. Chemické napájecí zdroje se dělí takto: primární × sekundární. Primární zdroje jsou takové, které po vybití vyhazujeme, protože svou energii nevratně odevzdaly. V sekundárních zdrojích probíhají reakce reverzibilní, tj. dají se nabít, přičemž probíhá opačná chemická reakce a po nabití je zdroj schopen zase elektrickou energii vydávat. Těmto sekundárním zdrojům se říká známějším termínem akumulátory. Jak v prvním tak v druhém případě se uzavřené jednotce, poskytující standardní napětí, říká článek. Teprve spojením několika článků shodné technologie vzniká baterie, typicky proto, aby se zvýšilo poskytované napětí, baterie však existují jak u primárních zdrojů, tak i akumulátorů. Takže chybné označení je tužková baterie, protože jde o jediný článek, a to se standardním napětím u primárního článku (Léclancheův suchý článek 1,5 V) i třeba u nikl-kadmiového sekundárního článku 1,2 V – ale ani NiCd akumulátor 1,2 V NENÍ baterie.
Pravdou je, že odborník na chemické zdroje, p. Stehlík z fy Battex, prohlašuje, že jako baterie se má označit i jednočlánkový zdroj, pokud už je „vybaven pro život“: má alespoň kontakty či praporce, etiketu výrobce; u Li-xx akumulátorů je vybaven oním elektronickým obvodem hlídajícím vybíjení pod krit. mez/nepřebíjení. Osobně to považuju za trošku přehnané, ale budiž.