Avatar uživatele
Registrovaný

Skloňování podstatných jmen

Podle jakých vzorů se skloňují slova "peníze" a "soustruh"?
DĚKUJI!!!
Doplňuji:
Bez soustruhu jako bez hradu ... takže 6. pád č. mn. je ...???? Omlouvám se za možná hloupý dotaz, ale potřebuju dceři vysvětlit domácí úkol a já už si to zkrátka nepamatuju ... :-(

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Ten soustruh, bez soustruhu - mužský rod, neživotný, takže zkuste vzor přiřadit.
-----
Skloňování podst. jména peníze je trochu těžší, proto poradím:

a) Pomnožné peníze (‚oběživo, finance, platidlo) se skloňují podle vzoru stroj. Mají tyto tvary: 2. p. peněz, 3. p. penězům, 6. p. penězích, 7. p. penězi.

b) Peníze (jedn. číslo peníz) - ‚jednotlivá mince (i v přeneseném významu), historicky: drobná nezlatá mince má podle SSČ a shodně i podle PČP rovněž měkké skloňování, ale v 6. p. mn. č. = o penízích jako o strojích.
Doplňuji:
Považovala jsem vaši otázku za dotaz školáka, proto jsem podrobněji nevysvětlovala.

Takže doplním. Opravdu jde o vzor hrad, ale vzhledem k historickému vývoji dochází ke změně některých souhlásek před samohláskami v určitých pádech - h se mění v z soustruh (soustruzích), k/c - jazyk(jazycích) atd.

Všechna dvoj- a víceslabičná podstatná jména mužská životná i neživotná, která končí v 1. p. j. č. na některou ze souhlásek -g, -k, -h, -ch, mají v 6. p. mn. č. koncovku -ích: o vodácích, študácích, pamětnících, černoších, pragmaticích, opičácích, rybnících, prostředcích, kolezích, sluzích, patriarších, monarších, vozcích. Souhláska před koncovkou alternuje: g/z, h/z, ch/š, k/c. Tedy i soustruzích.

S touto koncovkou výrazně konkuruje koncovka -ách, protože nevyžaduje změnu předcházející souhlásky. Koncovka -ách se dnes považuje (vedle koncovky -ích) za rovnocennou variantu u slov expresivních, ale i u slov z běžného života - hrncích/hrnkách, teplácích/teplákách.

U některých slov se koncovka -ách dosud hodnotí jako hovorová, až nespisovná, ale stanovit pro jednotlivá slova přesnou hranici mezi jejich tvary slohově neutrálními a slohově příznakovými nelze; může se lišit u jednotlivých mluvčích nebo teritoriálně a ani výklad v českých mluvnicích a slovnících nemůže být striktní, protože jde o živou tvaroslovnou proměnu. Např. SSČ u některých substantiv uvádí jen koncovku -ích tam, kde PMČ anebo MČ uvádějí i variantní koncovku -ách.

V oficiálních projevech, zvláště psaných, koncovka -ích stále převažuje (s výjimkou zdrobnělin a expresivních výrazů), zatímco v běžné mluvě je též -ách. U slov pojmenovávajících předměty běžné denní potřeby se příznak expresivity nebo hovorovosti u podob na -ách postupně stírá, a naopak (jinak základní) podoba na -ích se pociťuje jako knižní.

Tolik ÚJCAV.
-
I když je soustruh podle vzoru hrad, objevují se některé odchylky u jiných podst. jmen - např. na hradě straší, pověst o hradu x na soustruhu.

Rozdíly jsou dané hláskovým vývojem, jak jsem uvedla. Navíc se přizpůsobuje projev psaný mluvenému atd. Byly vytvořeny podvzory - les/llesa, někdy se uvádí i jazyk/jazyka.

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2595
Zlatý Drap 1747
Zlatý quentos 1268
Zlatý ivzez 750
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 582
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 539
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.