Vr.

Skloňování podstatných jmen

Podle jakých vzorů se skloňují slova „peníze“ a „soustruh“?
DĚKUJI!!!
Doplňuji:
Bez soustruhu jako bez hradu … takže 6. pád č. mn. je …???? Omlouvám se za možná hloupý dotaz, ale potřebuju dceři vysvětlit domácí úkol a já už si to zkrátka nepamatuju … ☹

Nejlepší odpověď
annas

Ten soustruh, bez soustruhu – mužský rod, neživotný, takže zkuste vzor přiřadit.

Skloňování podst. jména peníze je trochu těžší, proto poradím:

  1. Pomnožné peníze (‚oběživo, finance, platidlo) se skloňují podle vzoru stroj. Mají tyto tvary: 2. p. peněz, 3. p. penězům, 6. p. penězích, 7. p. penězi.
  2. Peníze (jedn. číslo peníz) – ‚jednotlivá mince (i v přeneseném významu), historicky: drobná nezlatá mince má podle SSČ a shodně i podle PČP rovněž měkké skloňování, ale v 6. p. mn. č. = o penízích jako o strojích.

Doplňuji:
Považovala jsem vaši otázku za dotaz školáka, proto jsem podrobněji nevysvětlovala.

Takže doplním. Opravdu jde o vzor hrad, ale vzhledem k historickému vývoji dochází ke změně některých souhlásek před samohláskami v určitých pádech – h se mění v z soustruh (soustruzích), k/c – jazyk(jazycích) at­d.

Všechna dvoj- a víceslabičná podstatná jména mužská životná i neživotná, která končí v 1. p. j. č. na některou ze souhlásek -g, -k, -h, -ch, mají v 6. p. mn. č. koncovku -ích: o vodácích, študácích, pamětnících, černoších, pragmaticích, opičácích, rybnících, prostředcích, kolezích, sluzích, patriarších, monarších, vozcích. Souhláska před koncovkou alternuje: g/z, h/z, ch/š, k/c. Tedy i soustruzích.

S touto koncovkou výrazně konkuruje koncovka -ách, protože nevyžaduje změnu předcházející souhlásky. Koncovka -ách se dnes považuje (vedle koncovky -ích) za rovnocennou variantu u slov expresivních, ale i u slov z běžného života – hrncích/hrnkách, teplácích/teplá­kách.

U některých slov se koncovka -ách dosud hodnotí jako hovorová, až nespisovná, ale stanovit pro jednotlivá slova přesnou hranici mezi jejich tvary slohově neutrálními a slohově příznakovými nelze; může se lišit u jednotlivých mluvčích nebo teritoriálně a ani výklad v českých mluvnicích a slovnících nemůže být striktní, protože jde o živou tvaroslovnou proměnu. Např. SSČ u některých substantiv uvádí jen koncovku -ích tam, kde PMČ anebo MČ uvádějí i variantní koncovku -ách.

V oficiálních projevech, zvláště psaných, koncovka -ích stále převažuje (s výjimkou zdrobnělin a expresivních výrazů), zatímco v běžné mluvě je též -ách. U slov pojmenovávajících předměty běžné denní potřeby se příznak expresivity nebo hovorovosti u podob na -ách postupně stírá, a naopak (jinak základní) podoba na -ích se pociťuje jako knižní.

Tolik ÚJCAV.
-
I když je soustruh podle vzoru hrad, objevují se některé odchylky u jiných podst. jmen – např. na hradě straší, pověst o hradu x na soustruhu.

Rozdíly jsou dané hláskovým vývojem, jak jsem uvedla. Navíc se přizpůsobuje projev psaný mluvenému atd. Byly vytvořeny podvzory – les/llesa, někdy se uvádí i jazyk/jazyka.