veronika36

Jak se pozná u pomnožných podstatných jmen jakého jsou rodu a vzoru?

Nejlepší odpověď
annas

Většina pomnožných jmen se skloňuje podle typů ženského a středního rodu. K maskulinům patří nepočetná skupina jmen (z velké části názvů obcí), m. j.: Nové Hrady, Opařany, Doksy, licousy, prachy (hovorově ve významu „peníze“), šachy a tepláky. Tato pomnožná jména se skloňují – s několika výjimkami – podle vzoru „hrad“, respektive podle jeho podtypů.

Příklady: – musíte umět skloňovat všechny vzory.

Ta vrata, ta kamna, ty dveře – rod střední, střední, ženský – vzor zkuste sama.
Ty kleště, nůžky, vidle, hrábě, váhy, sáně – – rod ženský

Skloňujete a podle 2.. pádu byste měla měla poznat vzor – bez kleští, nůžek, vidlí atd.

Další odpovědi
M.

Musíš skloňovat podle vzorů v množném čísle. :)