mosoj

Severní magnetický pól je na severu nebo na jihu ?

Nejlepší odpověď
cochee

Nám to řekla na základce zeměpisářka, tj před cca 30 roky, a od té doby mi to každý tvrdí naopak (ne, že bych se o tom hádal). Dokonce i na oficiálních mapách, obsahují-li údaj o magnetických pólech Země, je to nesprávně (severní na severu). Důkazem mi je i toto instruktážní video: http://www.you­tube.com/watch?v=pk1PJN4­2Atw . Když si vezmu kompas a magnet, přiložím magnet ke kompasu jižním pólem, ukáže na něj střelka kompasu tou polovinou, kterou kompas ukazuje sever. Analogicky tedy i zemský magnet má na zeměpisném severu jižní pól! Na videu od času cca 2:15 učitel ukazuje kompas s jižní střelkou bílou a severní červenou a tyčový magnet s jižním pólem nabarveným modře a s písmenem S ( = south) a s jižním pólem nabarveným červeně a s písmenem N ( = north).

Další odpovědi
mixman

Pokud je pravda, co tvrdí vědci, že se to v podstatě periodicky mění, tak kdo ví, který tam teď vlastně je. 🙂 Beru to teda tak, že severní magn. pól ( když to tak nazýváme ) je na severu.