annas

S kým je spojený původ kabelky pompadůrky?

Je použitelná i pro dnešní ženu?

Nejlepší odpověď
vagra

Je pojmenovaná po milence krále Ludvíka XV., markýze de Pompadour.
Myslím si,že dnešní moderní ženě,by nebyla nic platná.Tolik věcí,co potřebuje, by se tam rozhodně nevešlo.

Další odpovědi
iceT

http://www.go­ogle.cz/images?rlz=1C1D­VCB_enCZ356&q=pom­pad%C5%AFrka&um=1&i­e=UTF-8&source=univ&sa=X&e­i=TQJ2TfHhMYeP­swb86OGQBQ&ved=0CFUQ­sAQ&biw=1270&bih=632

Podle názvu myslím tento doplněk používala a nosila madam de Pompadour,jméno nevím a hodí se tak na ples nebo svatbu na drobnosti.
Na madam de Pompadour zde byl taky dotaz.

BEAES

V osmnáctém století na francouzském dvoře představila Jeanne Antoinette Poisson markýza de Pompadour první skutečnou předchůkyni kabelky. Tvar váčku byl sice zachován, ale místo u pasu byla tato bohatě zdobená „pompadurka“ zavěšena na předloktí a byla vyráběna především z hedvábí. Dámy v ní nosily, stejně jako moderní ženy, osobní maličkosti a kosmetické drobnosti, ale i potřeby na vyšívání a háčkování do dámských kroužků. V Anglii se pro tyto kabelky vžil název indispensable (nepostradatelné), ale narozdíl od Francie v podstatě praktický účel nemají. Vždyť ty nejmenší se vešly do dlaně a v podstatě do nich nešlo nic uložit. Nicméně byli oblíbené zejména proto že si je dámy háčkovaly, pletly a vyšívali sami a mohli tedy porovnávat své umění.

Určitě použitelná je, hlavně do společnosti.

Zdroj: http://www.sam­sonite-domi.cz/clanky/ka­belky-kde-se-vlastne-vzaly