S kým či kde se vyřizuje darování svého těla na orgány?

Nejlepší odpověď
annas

Otázka zde již několikrát byla, ale je staršího data, proto jsem vyhledala aktuálnější odkaz z prosince 2016.

1. vědecké účlely
"Tělo lze darovat (pozor ne prodat, finance za to nedostanete) tak, že uzavřete darovací smlouvu s konkrétním anatomickým ústavem (lékařských fakult). Oproti tomu se ústav zaváže podle vašeho přání ke konkrétním povinnostem (např. že po dosažení účelu nechá tělo na své náklady zpopelnit nebo navrátí rodině). Kopie této dohody s ústavem je vhodné také založit do zdravotnické dokumentace, aby mohl lékař po smrti zajistit převoz těla do ústavu atd. Na základě darování ústav použije tělo pouze k účelům a způsobem, který je stanoven v darovací smlouvě.

Pokud chcete poskytnout své tělo pro medicínské účely, můžete kontaktovat anatomický ústav lékařské fakulty v Brně, anatomický ústav 1. lékařské fakulty v Praze nebo anatomický ústav lékařské fakulty v Hradci Králové či v Ostravě. Většina anatomických ústavů má darovací smlouvu na svém webu ke stažení.

Rozhodnutí o tom, že tělo darujete, není konečné. Pokud změníte názor, můžete svůj souhlas i bez udání důvodu kdykoli odvolat."

http://www.ose­trovatelstvi.in­fo/jak-darovat-telo-pro-vedecke-ucely/

2. transplantace orgánů

"Transplantace orgánů a jejich dárcovství jsou v ČR podle předběžného auditu evropského programu ACCORD vysoce bezpečné a kvalitní. Audit v Koordinačním středisku transplantací (KST) a Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) ukázal, že ČR může být v dodržování pravidel bezpečnosti, kvality transplantací a odběru orgánů příkladem pro řadu zemí EU. ČTK to řekl zástupce ředitele KST Přemysl Frýda.
Nakládání pro potřeby transplantací upravuje transplantační zákon. Dle něj je možné odběr orgánu uskutečnit, pouze pokud s tím zemřelý za svého života nevyslovil prokazatelně nesouhlas. U ostatních využití lze část těla nebo tělo využít jen pokud s tím zemřelý vyslovil za svého života prokazatelný souhlas. Prokazatelný souhlas pak může vyslovit i osoba blízká zemřelému.

Mohu nějak zabránit tomu, aby byly mé orgány po mojí smrti použity k transplantaci?

Pacient se za svého života může přihlásit do Národního registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů, jehož zřizovatelem je ministerstvo zdravotnictví. K tomu je potřeba vyplnit příslušný formulář, který je k nahlédnutí zde. Umožňuje zákaz využití všech nebo jen některých orgánů. Dále zákon umožňuje vyslovit nesouhlas ve zdravotnickém zařízení před ošetřujícím lékařem a jedním svědkem, to se zapíše do zdravotnické dokumentace pacienta a kopie má být zaslána zmíněnému registru."

Zdroj: http://domaci­.eurozpravy.cz/zdra­votnictvi/74899-venovat-svoje-telo-vede-ci-darovat-organy-musite-se-postarat-jeste-za-zivota-jinak/

Transplantační zákon
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2002-285

Další odpovědi
ivzez

Nic se nevyřizuje.
Předpokládá se, že jste v případě úmrtí dárcem.

Pokud byste nechtěl, aby Vaše orgány byly použity pro transplantace,
musel byste písemně projevit nesouhlas.

Někdo snad upřesní, jak a kde na to
(já teď nemůžu kvůli vyčerpanému limitu FUP).

Drap

Jsi automatický dárce, pokud se už za života nerozhodneš jinak.

pusinka50

Darování orgánů po smrti je automatické. Když nesouhlasíš, na linku máš formulář, který musíš vyplnit a poslat:

http://www.nrod.cz/