VMF

Rozkládání sil

Tyč o délce 1 m a zanedbatelně malé hmotnosti je podepřena na obou stranách. Na tyč zavěsíme těleso o hm. 20 kg. Kam je potřeba umístit závěs tělesa, aby na pravou podpěru působila síla 160 N ? Jak velká síla působí na levou podpěru ?

Prosím o pomoc s touto úlohou snažila jsem se to vyřešit přes rovnici:
xt=(F1 + mgx2)/ m když – xt=těžiště tělesa, F1=160N , mgx2=síla F2

ale očividně to nevyšlo, ještě prosím, o stručné vysvětlení

Odpovědi
Michal Kole

Jde to i graficky, přes silový rovnoběžník/mno­hoúhelník, to je nej přenášení nositelek/přímek