oskar

Rozhoduji se koupit nástěnný plynový kotel i na užitkovou teplou vodu. Je lepší se zásobníkem, nebo jen průtok?

Děkuji.

Odpovědi
Dochy

U průtoku se voda ohřívá až když se odebírá. Důsledek je, že než Ti doteče teplá voda ke kohoutku, chvíli to trvá. Často se stane, že pustíš „teplou“ na umytí rukou a skončíš dřív, než Ti tam ta teplá doteče. Takže kotel běžel jen proto aby nahál sám sebe a trubky ve zdi. Také bývá problém v tom, že kotel dokáže regulovat kotel jen v nějakých mezích-. Starší uměli třeba jen přepínat výkon ve stupních 0–18–24kW. Takže kotel zapnul na plno, když dosáhnul nasatvenou teplotu, přepnul na 18, když teplota dále stoupala vypnul se. Co to udělalo s vodou? Chvíli teče studená, pak horká, pak se teplota zas snižuje a pak zas nahoru… Důsledek ve sprše? Ani se neptej. Člověk aby měl ruku pořád na baterii a šteloval teplotu. Takže první věc co jsme koupili byl termostatický ventil. Trochu to pomohlo, ale jen pokud jsme průtok drželi tak, aby výkonový požadavek byl mezi těmi 24 a 18kW. Používat na něco malý proud teplé vody je prakticky… Neproveditelné.

Za mně tedy jednoznačně: Pokud to jde, tak se zásobníkem. Malý zásobník pomůže, velký zásobník lepší (pokud se vejde).
Pokud by měl být průtokový, tak s modulací výkonu od 2 do 24kW.

Butan

Kupte se zásobníkem, a pokud ten zásobník bude daleko od místa spotřeby ještě dopňte cirkulaci v rozvodu teplé vody. A nebo umístětě zásobník dále od kotle, ale v místě spotřeby (tedy pokud bude samostatný, což není vždy)

Hufnágl

Nevím, plynový kotel nemám, ale myslím si, že je lepší průtokový ohřívač vody a zvlášť do bytu, kde je předpokládaná menší spotřeba teplé vody.

elkon

Myslím, že stačí průtok.

hapiky

Průtok má silnou spotřebu, ale má velkou výhodu v tom, že odebírá proud jen když je zapnutý(při odběru). Zásobník neustále udržuje teplotu vody v zásobníku, tedy i tehdy když samovolně vychladne. Má ovšem také omezenou kapacitu(podle velikosti).

Pepa25

Myslím, že z odpovědí je zřejmé, že klíčové je, jak daleko bude kotel od místa odběru …

Dochy

To sice klíčové je, ale ne zas tak moc pro rozhodování mezi průtokovým a zásobníkovým ohřevem 😉