Monika33

Rodina mi brání v pochování maminky, můžu to řešit nějak oficiálně?

Je to už delší dobu, co mamka zemřela, nicméně mladší sestra chtěla mít mamku doma,..nicméně mamcino přání bylo být pochována k rodičům a většina rodiny je pro uložení urny do hrobu k rodičům. Jenže..s otcem zrovna teď nemáme nejlepší vztahy, se sestrou jsem doposud komunikovala normálně, ale už se taky přestává bavit, hlavním problémem ale je, že mi nechtějí dát právě tu urnu, vykrucují se, apod..tak jestli se to dá řešit nějak oficiálně ohledně správného zacházení s ostatky a tak..

Odpovědi
marci1

Domnívám se, že pokud se sestrou nebude možná dohoda, bude jedinou variantou řešení situace podání žaloby. Doporučuji obrátit se na advokáta a společně s ním zvážit další postup. Před podáním žaloby lze sestře prostřednictvím advokáta zaslat výzvu k řešení situace a v dopise nastínit, jaké další kroky jste připraven podniknout. Odkázat se lze především na ustanovení §92 a §114 občanského zákoníku.

Ust. §92 občanského zákoníku stanoví, že naložit s lidskými pozůstatky a s lidskými ostatky způsobem pro zemřelého nedůstojným se zakazuje a že, nejsou-li lidské ostatky uloženy na veřejném pohřebišti, má na jejich vydání právo osoba, kterou člověk před svou smrtí výslovně určil; jinak postupně jeho manžel, dítě nebo rodič, příp. dědic. Ust. §114 občanského zákoníku říká, že člověk má právo rozhodnout, jaký má mít pohřeb. Nezanechá-li o tom výslovné rozhodnutí, rozhodne o jeho pohřbu manžel zemřelého, a není-li ho, pak děti zemřelého.

https://www.u­mirani.cz/porad­na/s-bratrem-jsme-se-nedohodli-na-pohrbu-otce-odmita-vydat-urnu-jak-ji-ziskam-nebo-zjistim