Rodičovská dovolená versus těhotenství a mateřská dovolená

Pokud v období rodičovské dovolené otěhotním,následně navazuje pracovní neschopnost,je výplata počítána z rodičovské nebo výplaty v zaměstnání. Mám poté nárok na mateřskou dovolenou vzhledem k tomu,že tímto nesplním zákonem danou lhůtu 270 dnů? Má na to vliv,že mi bude v průběhu rodičovské dovolené vyplacena dovolená z min.let? Děkuji

Nejlepší odpověď
Danča84

Máš tam nějak moc otázek;-)

V případě že bys otěhotněla krátce před koncem rodičovské dovolené, musela bys nastoupit znovu do zaměstnání, odkud budeš odcházet max. 8 týdnů před plánovaným porodem na mateřskou dovolenou.

Jestliže bys místo do zaměstnání šla na pracovní neschopnost (rizikové těhotenství), prvních 14 dní Ti proplatí zaměstnavatel, a od 15 dne do nástupu na mateřskou dovolenou bys pobírala nemocenské dávky. Pokud bys na mateřskou dovolenou nastoupila do 4 narozenin prvního dítěte, dostaneš PPM stejné jako u prvního dítěte, jestliže by tato částka byla vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další PPM. 270 dnů účasti na nemocenském pojištění se Ti počítá dohromady za poslední 2 roky před nástupem na mateřskou dovolenou, a to splňuješ.

Pokud bys nastoupila na druhou mateřskou dovolenou ještě před koncem první rodičovské dovolené, nárok na vyplacení zbytku rodičovského příspěvku Ti propadá a budeš pobírat znovu PPM.