simsalabim

Říše, kmen, druh… Co je to „rod“?

Zdravím,
samozřejmě tím nemyslím rod ženský, mužský nebo střední. V přírodopisu děláme krátké referáty (každý jeden). Mě učitel řekl, že mám Noční motýly – nebo můry, jak chcete -, ale mám si vybrat jen jeden rod.
Co je to ten rod? Mohl by mi někdo dát příklad?

Doplňuji:
Dobře, to znamená, že ten referát můžu udělat na lišaje (mn.č.)?
(Lišaj smrtihlav, lišaj paví oko, lišaj šeříkový?)

Nejlepší odpověď
annas

Klasifikace:

Říše: živočichové (Animalia)

Kmen: členovci (Arthropoda)

Podkmen: šestinozí (Hexapoda)

Třída: hmyz (Insecta)

Řád: motýli (Lepidoptera)

Čeleď: otakárkovití (Papilionidae)

Rod: jasoň (Parnassius)

Doplňuji:
Ano. Ještě dodávám.
Třída Hmyz – Insecta
Řád Motýli – Lepidoptera
Čeleď Lišajovití – Sphingidae
Rod Lišaj – Acherontia

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ja­so%C5%88_%C4%8Der­venook%C3%BD

Další odpovědi
dědapetr

Rod (latinsky genus) je naddruhový (interspecificky) taxon, tj. je vyšší než druh. Vyšším taxonem než rod je čeleď. Rod patří mezi taxony základní (druh, rod, čeleď, řád…), spadá do hierarchické linnéovské klasifikace s přesně vymezenými kategoriemi taxonů a principem nadřazenosti a podřazenosti.
Rod zahrnuje příbuzné, geneticky blízké druhy na základě zkoumání podobnosti:
u rostlin a nižších živočichů – podobnosti květů nebo pohlavních orgánů,
u vyšších živočichů – podobnosti kosterního aparátu.
Je-li u prověřovaných organismů zjištěn dostatečný počet shodných znaků které ukazují na společný původ, (tj. organizmy jsou monofyletické), jsou zařazeny do stejného rodu.
Pokud se nenajdou dva druhy které by mohly, podle výše uvedeného zjišťování, vytvořit společný rod, vytvoří se rod jen pro jediný druh. Takovýto rod se nazývá monotypický.
Pro každý rod existuje pojmenování vědecké, mezinárodní (latinské, např. Vulpes). Známější rody mají ještě pojmenování národní (české, např. liška). Národní pojmenování vzniklo buď použitím vžitého lidového pojmenování, nebo překladem z latiny, řečtiny a pod.
Pro bližší upřesnění se jméno rodu doplňuje jménem druhu – tzv. binomické jméno, např. „pampeliška lékařská Taraxacum officinale“. Vědecké, latinské pojmenování rodu se u rostlin i živočichů píše vždy s velkým počátečním písmene a kurzivou.[1][2][3]

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Rod_(bi­ologie)