markiza1

PŘÍRODOPIS

Dobrý den,potřebovala bych vědět jak by se daly definovat pojmy: Horní to,Střední to,Dolní tok.Do sešitu to mám vysvětlit a nikde se nemůžu pořádně dočíst co to je..:-( ..Děkuji :)

Nejlepší odpověď
annas

Jednu z definic jsem našla. Podle spádu řeky rozlišujeme:
Horní tok
úzký, prudký, obyčejně s pevným kamenitým dnem. Vodní částice a unášené pevné částice mají energii k vymílání koryta
Střední tok
širší, s nižšími břehy časté zákruty (meandry), podle energie vody probíhá vymílání nebo usazování
Dolní tok
značně široký, s malým spádem,sem jsou zaneseny nejmenší pevné částice, které se zde usazují a tvoří bahnité (neustálené) dno

Zdroj: http://www.raf­t.cz/clanek.as­px?ID_clanku=21

Další odpovědi
quentos

jde o úseky řeky; definice je jednodušší, než by si člověk myslel – horní tok bývají první desítky kilometrů u pramene řeky, dolní tok poslední desítky kilometrů u jejího ústí a střední tok je mezi tím. Případně stovky či tisíce, jde-li o veletok typu Mississippi apod. Každý z toků má odlišnou charakteristiku, kterou se lze dočíst např. zde:

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ře­ka

v sekci Průběh řeky.