huxa

Říkáte si po rozchodu „buďme alespoň přátelé“?

V drtivé většině takovéto přátelství pokračuje týden, dva telefonáty, a vytratí se to nějak do ztracena. Proč se lidé takto trápí? Nebylo by snazší udělat jasný konec za nějakou životní etapou? Vždyť i při jasném konci se za pár měsíců, let, desítek let můžou střetnout a začíst přátelský vztah od začátku, víceméně bez problémů s dřívějším vztahem.

Nejlepší odpověď
uccello

Se svou bývalou přítelkyní jsme se rozešli v přátelském duchu a chvíli po tom byly tendence z její strany se sejít na kafčo. Nakonec k tomu nedošlo a už 6let o ní nic nevím. Pro mě je to dávno uzavřená kapitola a kromě toho, přátelství s bejvalkou zrovna neprospívá novému vztahu.

Další odpovědi
zzzlatokopka

Určitě je lehčí udělat tečku, ale pokud jsou ve hře děti, tak je ta tečka nemožná.

Často vidím, jak se exmanželé vzájemně trestají přes děti a ty dětí tím trpí podstatně více, než rodiče:-(((

arygnoc

ani pred ľúbostným vzťahom ani po ľúbostnom vzťahu priateľstvo medzi mužom a ženou neexistuje, priateľstvo medzi mužom a ženou neexistuje ako také vôbec.

totiž v tomto „priateľstve“ VŽDY jednému z jeho aktérov city prerastú v niečo viac (nehovorím o sexe, hovorím o vzťahu, citoch) a tým pádom sa vzťah stáva asymetrickým (vzťahovo).

väčšinou – dámy prepáčia, bývalá láska upevnená spoločným životom u žien prerastie skôr v nenávisť, ako v nejaké trpené spoločenské vzťahy (údajné priateľstvo, i keď sa jedná iba o spoločenské vzťahy [napr. na pracovisku]).

to ľúbivé „buďme alespoň přátelé“ často je iba rozumný/rozumový vzťah rozumnej komunikácie a kontaktu – napr pri „požičiavaní“ si spoločných detí po rozvode – ale i tam často práve ženy bývajú nepriateľskejšie (nenávidia) a hádžu polená pod nohy, kde sa dá (ale sú takí i niektorí muži).

takže ono >láska je najvyšší cit< natoľko neplatí, pretože často platí postupnosť

známy → kamarát → láska moja → nenávidím ťa

;-Q

ivzez

Ne.
Přesto normální přátelský vztah po nějaké době funguje.
Je to celkem logické – partnera si vybíráme podle nějakých předností,
které nezmizí kvůli tomu, že vztah nevyšel. Pokud jsem v tom člověku
měla čeho si vážit, lze si téhož vážit i po ukončení vztahu …

Příčinou toho, co zmiňuje Arygnoc po skončení vztahu – nenávisti – je
podle mne nezralost (někdy i pocit ukřivděnosti) jednoho nebo obou.

Přátelství mezi mužem a ženou funguje, sama mám několik přátel, s nimiž vždy
šlo o přátelství. Všechna tato přátelství trvají několik desítek let a moc si jich – přátel i přátelství vážím.

Awe

Nikdy tohle neříkám, a návrh odmítám. Jednoduše už jí nechci nikdy vidět abych neměl opět bordel v hlavě :)

anonym

Jen jakási morální útěcha,ale rozchod je rozchod.

arygnoc

ivzez:

ako žena máte výnimočný náhľad („Je to celkem logické“…) – pretože drtivá žien slovo logika nepozná (bez urážky, dámy, je to iba konštatovanie), ale city/pocity ich ovládajú vcelku spoľahlivo.

;-Q

ivzez

Neumím posoudit, jak dalece je to vyjíimečné.
Ale napadá mne, že by to mohl být jeden z důvodů,
proč „mi fungují“ přátelství s muži …