Je láska více než cit?

Pokud někoho miluju, je láska k němu, to, co cítím, více jak cit, který je a bude?

Nejlepší odpověď
annas

Láska je cit a zamilovanost je formou zpravidla začínající lásky.

Jenže milovat je víc než nějaké emoce. Kdyby podstatou lásky byl jen cit, tak by nebylo možné slibovat lásku na celý život. City jsou nevypočítatelné a jsou proměnlivé. Milovat je něco víc než prožívat emoce.

Vždyť city jsou často slepé, pokud se jimi člověk řídí, dochází často k omylům, různým dramatům třeba ze žárlivosti, dochází k rozvodům.-

Samozřejmě, že city jsou různého druhy, ale patří k životu člověka, jsou jeho znakem.
Láska naproti tomu je ale postojem celého člověka. Svým citům nevládneme, postojům ano: Láska a city jsou vyjádřením postojů.

Láska je vědomý a dobrovolný postoj a city jsou pouze jedním ze způsobou vyjádření tohoto postoje.

Láska je otázkou svobody, je nesobecká přináši pohodu, pocit štěstí, city jsou potřeba, ale jsou často i znakem spontánnost, nevyrovnanosti..

Láska je dar, jehož pomocí je možné dosáhnout štěstí. Je třeba, aby člověk odlišil zamilovanost od lásky – aby se neřídil city, nýbrž právě láskou, odpovědností a zdravým úsudkem – rozumem..

Jedna staroindická moudrost praví:

" Z náklonnosti duše se rodí přátelství, z náklonnosti rozumu úcta, z náklonnosti těla vzniká žádostivost,. Spojením těchto tří náklonností vzniká láska".

--
Vl. v. za použití psychologie

Další odpovědi
marci1

Láska je více než cit, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Pravou lásku pociťujeme k tomu člověku, se kterým chceme být stále, spolu uléhat, ale i vstávat a spolu i zestárnout. Cit ale musí jít ruku v ruce s rozumem. Cit nás přivede k člověku, rozum k úspěšnému a spokojenému vztahu. ♥ 🙂

Nuk nuk

Citem to začíná a především to je cit a bez citu by to nešlo. Ale láska, která je skutečná a trvalá, musí zasahovat i do rozumových a praktických oblastí, nemůže se řídit jen emocemi.