Kubasino

Říká se, že máslo, např. Rama nebo Perla, jsou nezdravé. Je to pravda?

Původní dotaz
Říká se že pomazánkové máslo např. Rama nebo Perla jsou nezdravé.

Pomazánkové máslo je něco jiného než Rama a Perla.

Nejlepší odpověď
Kepler

Především Rama ani Perla nejsou pomazánková másla, ale jsou označována jako margaríny. Ani toto označení není správné, protože původně bylo používáno k označení ztužených (hydrogenovaných) rostlinných olejů. Dotyčné výrobky jsou vyráběny ze směsí rostlinných olejů, a to emulgací a šleháním s vodou v různém poměru za pomoci emulgátorů. Jinými slovy mají vlastnosti výchozích rostlinných olejů, případně použitých éček. V žádném případě je nelze považovat za zdraví škodlivé, naopak jsou zdravější než tuhé živočišné tuky, jako jsou sádlo a máslo. Především kvůli obsahu nenasycených kyselin.

Další odpovědi
Nuk nuk

V první řadě to nejsou másla (máslo je prostě to, co je vyrobené z mléčné smetany) ani pomazánková másla. Jsou to rostlinné tuky nebo v lepším případě margaríny.
Ano, v dnešní době se objevují názory, že tyto tuky nejsou zdravé, oproti tvrzení nedávnému, kdy se naopak propagovaly jakožto nejzdravější tuky pod sluncem a zatracovaly se ty živočišné. A jak už to u podobných tvrzení proti tvrzení často bývá, pravda je někde uprostřed. Rostlinné tuky jsou lehčí a pro lidské tělo pravděpodobně lépe stravitelné, než živočišné, jenže to platí o kvalitních rostlinných tucích – Rama ještě je relativně kvalitní. Ty méně kvalitní jsou nadupané různými emulgátory a dochucovadly, takže Vám sice možná nezpůsobí obezitu, ale podepíší se někde jinde. Některé Vás ani před tou obezitou a vyšším množstvím cholesterolu neochrání.

gecco

Rama nebo Perla nejsou pomazánková másla…
:-O
Ale jo, dej si chemii dle libosti…
Koneckonců – i pračlověci dlabali ropu a uhlí…

ponovotny

to by mě moc zajímalo kde se něco takového říká

dr.luha

Konzumace umělých hmot se většinou ze zdravotních důvodů nedoporučuje.

Drap

Rama ani Perla nejsou másla. Je to v podstatě nějak ochucený margarin dělaný většinou z rostlinných olejů podivného původu.

Mc Merkurion

… k opravě češtiny:

… Rama a Perla je skutečně něco jiného než pomazánkové máslo, ale nazývat je MÁSLEM je vrchol ignorance a drzosti, máslo musí obsahovat minimálně 82% tuku a být vyrobeno z mléka, prosím, doplňte si znalosti základní školy, není důležité jen vědět, kde se píše I/Y …

… k původnímu dotazu: podle mne je to pravda, chemie opravdu není zdravá, a to uměle vyrobené tuky jsou – přestože vědci tvrdí opak – mne nepřesvědčí, ale nikomu to vyvracet nebudu,na másle i sádle osmažim pěkně cibulku a na Ramě? … co si budem povídat …

Roman71

Jestli je to rostlinného původu, na vnějšímu okolí vystavený vzorek bude chodit hmyz. Je-li to umělá hmota, hmyz a vše ostatní živé se tomu bude obloukem vyhýbat :)

Jiří Bohumil

„Říká“ se všechno možné. Podstatné je, že vše je ovlivněno komercí a reklamou. Podle mne je rozumný kompromis, kombinovat v přiměřené míře jak živočišné, tak i rostlinné tuky. „Objektivní“ výzkumy a závěry, jako v mnoha případech, kde jde o silný vliv trhu, nejsou nikdy opravdu objektivní.

ivzez

Říká se leccos, ale málokdy je to pravda.

Máslo JE zdravé.

Rama a Perla nejsou. Ovšem ani jedno z kmenovaných není máslo.

Lamalam

Rama není máslo, ale není třeba jí démonizovat a vypouštět zde nepodložená laická tvrzení. S chemií nemá mnoho společného, při její výrobě jde zejména o fyziku. Složení má identické, jako původní rostlinný olej.

briketka10

http://tn.nova­.cz/clanek/zpra­vy/na-vasi-strane/velky-test-margarinu.html

briketka10

😁 😁 😁
HAHAHA

dr.luha

A říkali to prej v televizi… Takže to bude pravda.

Kepler

Baví mě, jak tady všichni zasvěceně blábolí o umělých hmotách a chemii, ačkoliv o tom nemají žádnou páru. Tak vznikají ty nejblbější fámy…:-)

Jiří Bohumil

Svatá pravda a neplatí to, bohužel, jenom o tomto problémku.

gecco

Hele – ztužit část těla přírodně, to znám…
Ale ztužit rostlinný oil třeba mechanicky – rukou??
😉

Kepler

Jistěéééé. Stačí jediný pohyb ruky – šup olejem do mrazáku!
Mimochodem onen vercajk neztuhne, akorát se natlakuje. Stačí hezký prd během aktu a udělá to pffff…