VMF

Relativní/rela­tivistický čas – jak je to správně ?

Setkala jsem se se dvěma pojmy – relativní čas a relativistický, je v nich nějaký rozdíl ? Pokud je, opak k absolutnímu času, je který z nich ? Děkuji

Nejlepší odpověď
gecco

Čas relativistický – pro něj platí, že plyne rozdílnou rychlostí v odlišných vztažných soustavách, pohybujících se vůči sobě rychlostí blízkou rychlostí světla (tedy se uplatní Lorentzova transformace).
Jinak řečeno: Δt = Δt´ / (sqrt (1 – v2/c2)), přičemž platí, že Δt ≠ Δt´
___
Absolutní vs. relativní – záleží na relaci (vztahu, vztažné soustavě).
Může jít i o pouhé vnímání času – jinak čas vnímá ten, kdo čeká a jinak ten, kdo spěchá. Na hodinkách toho, který spěchá, odměřují ručičky stejně, jako na hodinkách toho, kdo čeká – relativní je jen vnímání.
Ovšem podobně by relativní čas mohli vnímat např. ´kosmonauti´ cestující rychlostí blízkou „c“ – jejich ´palubní čas´ (pro ně absolutní) by byl relativním vůči času pozemskému.
😉