Sameotazky

Řekli Rusové někdy v historii (v souvislosti s válčením, ne když jedou z diskotéky jedním autem v 8 lidech) „нас много“?

[Nas mnogo] Nebo je jim to jen vkládáno do úst? Pokud ano, doložte zdroj.

Odpovědi
marci1

Nás mnogo a zpátky ni krok.
Rudá armáda by se za druhé světové války dala definovat několika charakteristickými znaky. Jednoznačně mezi ně patří proslulé „nás mnogo“, které odkazovalo na rozsáhlé armádní sbory sovětského vojska, jež byly často nevybíravě posílány na smrt a vítězily pouze početní převahou. Druhým znakem je i Stalinova fráze „Zpátky ni krok!“, jež vlastně s prvním znakem úzce souvisí.
https://g.cz/sta­linuv-rozkaz-c-227-aneb-zpatky-ni-krok-zadrzovaci-jednotky-mely-za-ukol-strilet-ustupujici-vojaky/
Za války zajatý sudetský Němec, kulometčík vyprávěl: „Co je to za národ? Všechny patrony jsem vystřílel. Kopa mrtvol a furt lezli další. Řvali: nas mnógo – a já už neměl čím střílet. Musel jsem se vzdát.‘“ To bylo jejich: ‚Nas mnógo, za rodinu, za Stalina.‘ 🙂
Zdroj: https://www.li­dovky.cz/orien­tace/osudy-20-stoleti/michal-bindzar-rusove-strilili-vlastni-vojaky-ve-vode-aby-se-netrapili.A161202_220­845_pribehy-20-stoleti_sij