-LuckiThor-

Jaký je původ příjmení Vymazalová?

Nejlepší odpověď
annas

Vymazalová – od základu Vymazal ; přípona -ová. Původ je celkem jasný, od příčestí minulého slovesa vymazat, tedy od nějaké lidské činnosti.

Ale možností je několik. Můžete si vybrat. Záleží i na oblasti, kde původní držitel příjmení získal.

V době, kdy se formovaly přezdívky, pozdější základ příjmení, byl význam tohoto slovesa tento:
„Psl. *mazati souvisí s něm.machen, angl. make ‘dělat’ (původně
asi ‘lepit z hlíny’), bret. meza ‘hníst’,. mássō ‘hnětu, zadělávám (těsto)’,“ (Rejzek: Etymologický slovník)

Jedna z pravděpodobných možností: původní držitel pracoval s hlínou, jak uvádí význam Kottt v Česko-německém slovníku:

vymazat kamna, stodolu, spotřebovat hlínu, vymáznout někomu facku, vymazat pekáč na buchty, vymazat mast, vymazat z lilstiny atd.

Staročeský slovník: Vymazal mohl pracovat jako „úředník“ a vymazal: „(zápis o držbě majetku, povinnosti ap.) komu odkud (z úředních knih) výmazem učinit neplatným.“

Přeneseně pak „koho odkud odepsat, vyloučit z nějaké skupiny,“

V diplomové práci" Příjmení ve třech obcích na Rousínovsku", autorka Bc. Zuzana Piňosová" – odkaz marci1 – autorka uvažuje , že se „mohlo jednat o přezdívku pro člověka, který holdoval alkoholu.“

Nechci zpochybňovat její úvahu, ale nesetkala jsem se s tím, že by se někdo „vymazal“ alkoholem, ale spíš „namazal“, tedy opil.

Další odpovědi
Pepa25

Myslím, že původ je docela jasný od jisté lidské činnosti – víte přeci, co znamená znamená sloveso mazat / vymazat (např. kamna šamotem), ne?

marci1

„Příjmení údajně vzniklo z příčestí minulého činného slovesa vymazat. V přeneseném slova smyslu se mohlo jednat o přezdívku pro člověka, který holdoval alkoholu.“

Zdroj: http://is.muni­.cz/th/264137/ped­f_m/Diplomova_pra­ce.txt

zzzzz

V tomto je odborník Annas, bude tu až zítra:-))

annas

Ad zzzzz:
Děkuji. Ani u zdánlivě jednoduchého dotazu to není také jednoznačné. 🙂