aliendrone

Půjčila si, NEBO ukradla Verča USB kabel?

Totiž… viz tato otázka a odpověď ivzez.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nevite-jaky-si-mam-pustit-film

Pokud by si Verča půjčila BEZ svolení kabel, šlo by o krádež? Na jednu stranu by MOHLO jít o neoprávněné užívání [Kdo se zmocní cizí věci nikoli malé hodnoty nebo motorového vozidla v úmyslu je přechodně užívat… JENŽE USB kabel je nepatrné hdnoty], krádež zase vyžaduje přisvojení (tedy nikoliv pouhé užívání) a pochopitelně také škodu „nikoliv nepatrnou“…

Co tedy vlastně Verča spáchala, pokud si USB kabel půjčila BEZ svolení (s tím, že ho po použití následně vrátí)? Není zde možnost, že nespáchala NIC (právě s ohledem na nepatrnou hodnotu)?? :o ;) :D

Nejlepší odpověď
Kepler

Já si myslím, že půjčit si něco bez svolení s úmyslem věc později vrátit NENÍ krádež. Jenže je v tom háček: dejme tomu, že majitelka u Verči ten káblík najde. Jak potom Verča dokáže, že ho chtěla vrátit? Je to jiný případ, než třeba půjčit si něčí pozemek s úmyslem zkrátit si cestu. Nebo přefiknout sousedovi manželku.

Další odpovědi
ivzez

Vzhledem k tomu, že kabel nebyl k dispozici, jsem usoudila,
že Verča kabel někam odnesla a krádež je podle mne krádež
bez ohledu na hodnotu věci.

Nelze si něco „(vy)půjčit si něco bez souhlasu nebo
aspoň vědomí majitele“.
(Přestože Verča možná mínila USB kabel vrátit.)

Myslím, že by ji soud (s ohledem na cenu) neodsoudil.

Já to ale vnímám jako krádež → o půjčení je vždycky potřeba se
dohodnout. Není-li majitel právě doma (apod.), nelze si nic půjčit.

Dochy

Mohla mít „generální povolení k půjčení USB kabelu“ – pak si jej mohla vypůjčit i bez dalšího výslovného svolení a pak se tedy ničeho nedopustila.

Obecně podobné půjčování v rámci rodiny či blízkých přátel je naprosto běžné a nekriminalizované.

I v případě vzdálenějších přátel / kolegů je to poměrně běžná věc (v tom případě ale zpravidla vypůjčená věc je stále dosažitelná na pracovišti)

Nepovolené „vypůjčení“ je přečin krádeže. Pokud dojde k vrácení bez upozornění bylo by to asi neoprávněné užití cizí věci.

Smlouvyzdarm

Možnost, že by nespáchala nic zde skutečně není. Takový kabel má sice hodnotu nula nula nic, ale v ustanovení § 8 Přestupky proti majetku se hovoří
(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že úmyslně

  1. neoprávněně užívá cizí majetek,

zák. číslo 251/2016 Sb.

zjentek

Mám na to názor, jestli můžu… Vono by se taky za URČITÝCH OKOLNOSTÍ měla TRESTAT zodpovědnost! Myslím, že konkrétně taková ivzez by ze života nevyvázla s čistým štítem ;) ;D ;D

A navíc nemá v odpovědi tak úplně pravdu. Za určitých okolností lze totiž použít COKOKLIV materiálního, i když to nevlastníme a to zajména v případech, kdy to právě OKOLNOSTI vyžadují (situace ohrožující kohokoli cokoli kdekoli). Pokud je Verča chytrá, bez problémů se „vylíže“ a pokud je MOC chytrá, za svůj čin bude třeba i oslavována! ;)