Prý teď vyšel nový zákon o insolvenci a dluzích?

Je to tento? https://realit­nimaturita.cz/no­vinka-novela-insolvencniho-zakona-pro-rok-2018

Prosím, vysvětlete mi, co znamená vydržet 7 let žít ze životního minima, a pokud to člověk vydrží, nezaplatí na dluzích ani korunu? To se z platu nic strhávat nebude? Pokud jo, tak jde něco na dluhy, to pak ale neplatí pravidlo že když 7 let člověk vydrží žít ze životního minima, že nic nezaplatí.

Prosím o odpoved kterou pochopím, zadny odkazy ani právnický výrazy a fráze. srozumitelný vysvetleni, je toho nekdo schopen? Díky

Nejlepší odpověď
jpau

Budeš 7 let pracovat za nějakou mzdu. Třeba mzdu 10 000,–. Tzn. každý měsíc dostaneš na účet 10 000,– tzn. za 7 let vyděláš 7 * 12 * 10 000 = 840 000. Dejme tomu, že máš dluhy ve výši 2 000 000.

Pokud půjdeš do insolvence, tak v tomto případě ti z vydělaných peněz seberou vše, až na „životní minimum“ – cca 3 400,–. Tzn. každý měsíc zaplatíš 6 600,– za svoje dluhy a to po dobu 7 let. Tzn. zaplatíš 7 * 12 * 6 600 = 554 000. Tzn. své věřitele obereš o 1 445 600,–.

Pochopitelně:

  • Musíš pracovat
  • Nemůžeš mít majetek (nemovitosti, auta, …)

Smyslem tohoto zákona je vrátit člověka, který není schopný hospodařit se svými financemi zpět do ekonomického cyklu (je předpoklad, že by vzhledem k výši dlužné částky a případným úrokům pohledávku nikdy nesplatil – nebyl by motivován k tomu legálně pracovat → platit daně).

Další odpovědi
JájsemRaibek

Jen upřesním:
Nevyšel zákon, ale vládní návrh.
Přečti si něco o navrhování zákonů a jejich schvalování. Jen v krátkosti: Tento zákon navrhla vláda na svém zasedání a předloží jej do Poslanecké sněmovny. Zde dojde k rozpravě, úpravám a případnému schválení (schválení v předloženém návrhu, upraveném nebo zcela předělaném). Může dojít i k neschválení. Pokud je zákon schválen PS, přejde do Senátu, kde je schválen nebo neschválen a posléze jde k podpisu prezidentovi. Pokud jej prezident podepíše, platí dnem uvedeným v zákoně, popř. dnem zveřejněním ve sbírce zákonů. Pokud není podepsán, vrací se do PS, kde pokud jej schválí nadpoloviční většina (myslím, že nadpoloviční), tak je schválen i bez prezidenta a platí tak jak jsem uvedl výše.
Takže je to ještě na dlouho než bude schválen.
A k tomu placení: Odečtou ti to co nyní, tedy dvě třetiny zabavitelné částky a prodají cenější majetek. Takže není to zmiňovaných 3400, ale čistá mzda – cca 6000 (nezabavitelná) = zabavitelná : 3 a z toho 2/3.
Takže z deseti čistého to je cca 2666,–Kč aniž by to bylo 30%.
Schvaluje insolvenční soud.
Pokud tedy takto zaplatíš 7 let, jsi oddlužen (samozřejmě + další podmínky).

Hlada

Ten článek je potřeba pozorně přečíst i s návodem, jak se to dělá. V podstatě to funguje teď podobně. Dlužník oběhne všechny možné zprostředkovatele půjček a půjčí si co možná nejvíc. Nejpracovitější i několik milionů. Nesplácí, čímž splní zákonné podmínky pro oddlužení, které je téměř vždy povoleno. V současné době žije 5 let z nezabavitelné částky a když splatí aspoň 30%, má půjčené peníze legálně vyprány. Novela zlodějnu usnadňuje tím, že bude žít z minima 7 let a nemusí splatit vůbec nic. Soud nezkoumá, co dlužník s půjčenými penězi udělal.

dubraro

To celé je nesmysl. Ze životního minima nelze bez vnější pomoci žít ani 7 týdnů, natož 7 let. Funguje to jen pro ženy, které si mohou načerno vydělat prostitucí. Pro muže je to konečná → bezdomovectví, ze kterého není návratu.

anonym

jpau…takže je zrušena podmínka zaplatit 30 procent ? A je taky jedno kolik vydělám ? Vždy mi po dobu 7 let zůstane 3400, i kdybych mel kazdy mesic vyplatu jen 5 000 a odvedl kazdy mesic z 5 tisic do minima 1600 ?

jpau

Ano. Samozřejmě tu insolvenci ti ale někdo musí sepsat (to nemůžeš dělat sám – ze zákona) a taky ti ji někdo musí schválit což (mám pocit) schvalují všichni, kdo přihlásili svoji pohledávku. Pokud se (mám pocit) všichni věřitelé shodnou, že ti insolvenci povolí tak to může být teoreticky za jakýchkoli podmínek (tzn. i za těch co jsi uvedl, i když tam by to pravděpodobně neprošlo).

Každopádně to není tak, že na insolvenci má právo úplně každý za jakýchkoli podmínek. Zajdi do nějaké neziskovky kde se toto řeší, tam ti poskytnou fundovanou odpověď na míru případu co řešíš. Tady nemá smysl to víc rozebírat.