Kotr

Pry strom vnima, ze je zivy jako treba my ci zvire? Je to tak?

Odpovědi
Drap

Nemůže to vnímat tak jako my, nebo zvířata, protože nemá smysly jako my, nebo zvířata, ale vnímá to po svém díky vlastní vnitřní struktůře.

Edison

Myslíš, jako uvědomění si sebe sama? Zkus s ním udělat test se skvrnou a zrcadlem. Některá zvířata mohou být (a jsou) na tento test pozitivní, malé děti až od určitého stádia vývoje.

anonym

U stromů to bude ještě o něco komplikovanější, podle některých pozorování netvoří entity samy o sobě ale docela hojně komunikují pomocí neurotransmiteru GABA (gama-aminomáselnová kyselina), viz https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/412734-stromy-v-lese-si-pomahaji.html … Existují hypotézy, že samotné kořeny stromů, nikoliv jednoho stromu ale celého lesa, utváří něco na způsob společné neuronové sítě či přinejmenším společné signální sítě, … toto vyžaduje ještě další výzkum. Zatím je to velká záhada, poodhalená jen nepatrně. Řešit zda se v tomto celku strom vnímá jako izolovaná živá entita by mohlo být nakonec zcela bezpředmětné, protože je možné že určitá míra signální aktivity nastupuje až od určité mohutnosti lesa a u jednotlivých rostlin se neprojevuje nijak.

Zdroj: https://www.sed­magenerace.cz/skry­ty-zivot-stromu/

zjentek

Diskuze 2 Edison: tak třeba to vše vnímá, ale neumí nijak sdělovat… Tvá odpověď je irelevantní, ježiši. (;

Edison

Není. Odpověď je zcela vpořádku. Při tomto testu není nic sdělováno. To je princip objektivity tohoto testu. Jiná věc ovšem je, že my to třeba nedovedem vnímat. To ale není problém testu, ale nás.

Edison

A jestliže toto nepřipustíš, pak je stejně irelevantní, jako položená otázka.