Weroniq

první přečíst knihu a pak vidět film/seriál nebo naopak?

je lepší nejdřív přečíst košatější verzi v knižní podobě a udělat si vlastní představu a pak se podívat na film nebo vidět film a pak si víc informací přečíst v knize?
pokud by to někoho zajímalo, tak konkrétně mluvím o sáze Píseň ledu a ohně – první kniha Hra o trůny, viděla jsem seriál a pak četla knihu a teď nevím, jestli to neudělat s druhým dílem naopak, kniha už je a seriál bude na jaře
Doplňuji:
tahle knížka má přes 800 stran a seriál má 10 dílů každý hodinu dlouhý :) velmi zdařilá adaptace knihy

Nejlepší odpověď
bestak

Radši napřed knihu. V 90 % platí, že kniha je o hodně lepší, než film. Přesto se občas stane, že film je lepší, ale je to opravdu málokdy. Samozřejmě záleží na konkrétní knize/filmu.

Film ti leckdy může zkazit představu z knihy, zároveň ti ale taky pomůže spoustu věcí z knihy objasnit. Já mám rád, když začínám knihou a mohu si hlavní hrdiny představit podle sebe. Jakmile napřed vidím film, už se nemůžu při čtení knihy oprostit od hlavního hrdiny, kterého mi naservíroval film.

Další odpovědi
Lucijej

Podle mě je lepší si nejdříve přečíst knihu, protože při četbě pracuje tvoje představivost a více si to užiješ, kdežto u filmu ti předloží představu někoho jiného a navíc ještě zkrácenou.

Hifive

Já bych si nejprve přečetla knihu ;)

DusanOrlik

Pro ty co se chtějí vzdělávat určitě přečíst.

GM

Většinou je film nebo seriál pouze slabým odvarem knihy.

lexx

Podívejte, kniha má v průměru 350 stránek, to by pak film musel trvat cca 5 hodin. Jednoznačně kniha.

led

Je to jedno:
Dobrá knha je stimul na videnie filmu. Ak je kniha slabá, aj film pred pozretím považujeme za slabý, čo nemusí byť pravda.
Tak isto aj opačne platí,
dobrý film tlačí k prečítaniu knihy.

Ak si najprv prečítam knihu, vytvorím si svoju vidinu, ktorú počas pozerania filmu neustále porovnávam s vidinou tvorcov filmu.
Po prvotnom zhliadnutí filmu, pri čítaní knihy sa opäť vidiny filmu stretávajú s vlastnými „knižnými“ vidinami.