svitil

Provádějí sanitáři, muži, hygienu pacientů?

Zdravím,
je to intimní otázka, ale dost mě zajímá, jelikož se hlasím na sanitáře. Dělají i muži osobní hygienu pacientů? Někdo mi říkal, že to dělají jen sestry a sanitářky. Můži dělají zase fyzicky náročnější činnosti. Ale to je z doslechu. Nevím, co je na tom pravdy. Nejadnalo by se o LDN.

Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
da ny

O náplni práce rozhoduje zaměstnavatel a vrchní sestra.
Záleží zda jsou na 1 oddělení, nebo jsou k dispizici hlavně pro transport
pacientů.
Ano, mohou provádět i hygienu pacientů. Většinou mužů, mohou holit.
Když přivezou opilého, pozvraceného, třeba i bezdomovce, musí se umýt.
Sanitářce nebo zdrav. sestře pomáhá sloužící sanitář.
V nemocnicích bývají sanitáři „na roztrhání“. Obvykle hygienu neprovádějí, někdy jsou přítomni (pro fyzickou pomoc).
V LDN a ODN hygienu klientů a pacientů provádějí často. Přebalují apod.

Sanizář se po kurzu (podmínkou práce ve zdravot. zařízeních) stává NZP.
Tedy musí počítat s pomocnými pracemi a mezi ty patří i pomoc při
hygieně nemohoucího pacienta.

Další odpovědi
Edison

Myslíš, že hygiena pacientů je málo fyzicky náročná??? Hehehehe… Manipulace s pacienty je velmi zvláštní záležitost. Např. Zákoník práce stanovuje limity hmotnosti manipulovaných břemen. Nakonec výklad je takový, že pacient není břemeno. Takže 50kg sestra manipuluje 130kg nepohyblivého hromotluka. Pořád si myslíš, že to maj dělat jen děvčátka? A to takhle rovnost pohlaví?

led

Sanitári vykonávajú rovnaké práce ako sanitárky podľa svojho zaradenia na oddelení. Teda aj hygienu pacienta.
Je to profesia, kde jediný profesný rozdiel medzi mužom a ženou, je v manipulácii s pacientom, kde veľakrát sanitár a sestra mužského pohlavia, zvládne aj sám dvihnúť pacienta, na rozdiel od sanitárky, alebo sestry. Aj keď žena nesmie dvíhať bremeno ťažšie ako 20kg, podľa akéhosi zvráteného humoru „človek nie je bremeno“, takže zákaz dvíhania človeka, veľakrát ťažšieho než žena, ktorá ho dvíha, pre sanitárky a sestry neplatí.

GM

Ano, sanitáři muži dělají osobní hygienu, a to i ženám. I např. dávají na mísu. Zkušenost mojí kamarádky.

Bobek 2

Striktně vzato, pacienty těžší než 20 kg žena nesmí zvedat, tudíž všichni takoví pacienti by měli připadnout do péče chlapům. Ovšem je možné, že pokud v rámci nemocnice existují fyzicky ještě náročnější činnosti, že to oddřou taky jen chlapi. V době, kdy se místo vojny dalo jít na civilku, dělali taky všechno muži, protože ženy jaksi na civilku ani na vojnu nemusely. Každopádně myslím, že aspoň občas se tomu žádný sanitář nevyhne. Neboj, za půl roku si zvykneš a přijde ti to úplně samozřejmé.

Edison

Bobku, zde se mýlíš. Je to jak jsem psal: Pacient není břemeno a ustanovení o omezení hmotnosti manipulovaných břemen se na tyto případy nevztahuje. To by pak v zásadě ani muži neměli manipulovat s pacienty, neb to omezení tam je taky, jen je o něco vyšší. Mimochodem… to je diskriminace a omezování práce žen ze zákona. A to maj mít stejný platy? Tady je něco „velký špatný“.