Petr111111

Jaké i/y se píše na konci slova přichystal_ ve větě „Prosíme rodiče, aby dětem přichystal_ masky.“?

Nejlepší odpověď
Raluvud

měkké

Ti rodiče. Učivo ZŠ.

Další odpovědi
annas

Je třeba, abyste si pravopis vysvětlil a příště věděl, proč jsou ti rodiče . Jde o výjimku.

Uědomte si, že jsou TI rodiče , tedy podst. jméno je životné, i když má koncovku neživotnou. Takže, pokud jsou rodiče ve větě podmětem, v přísudku je třeba napsat měkké i.

Uvedená věta.

Prosíme rodiče, aby (oni – zájmeno zastupuje rodiče) přichystali masky.

orestez

Hele borci a borkyně. Odlévárny buďte tak benevolentní a odlitkům sloupněte mosaz. Tvrdý je vždycky ve škole.

Hranato

Měkké. Ale co tohle: Prosíme všechny zde přítomné masky aby si přivolaly své rodiče. Tvrdé? Ale vždyť je jasné že v maskách musí být ŽIVÉ děti. Kdyby byly pod maskami všechny děti mrtvé tak píšu y, volám havrany a neřvu do mikrofonu s křížkem po funuse. Ty děti to nikde, ani ve škole, fakt nemají lehký :)

orwell

Ve škole nám říkávali: lidičky, rodiče, koně – v přísudku vždycky i!
Hranato: máš smůlu, ať byly děti živé, nebo mrtvé, tak v přísudku bude stejně y.