xx61

Který slovosled následujících vět je správný?

  1. Poskytujeme kontakt na firmu, která uvedenou službu nabízí … b) Poskytujeme kontakt na firmu, která nabízí uvedenou službu
  2. Pokud máte o tyto služby zájem … b) Pokud máte zájem o tyto služby
  3. Vše potřebné Vám bude firma dodávat … b) Vše potřebné Vám firma bude dodávat

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste se nad větami zamyslet. Sice pro pořádek slov je důležité nejen aktuální členění větné, ale postavení určitého slovesa a větných členů. .

Jen pozor – pojem firma se neužívá, ale správně … Vám budeme dodávat, nikoliv firma bude dodávat – je to vyjádření neosobní, v korespondenci není správně použité.

Za základní postavení se v češtině považuje postavení slovesa za prvním větným členem ve větě.

Sloveso také určuje, kolik bude mít předmětů.
Souvisí to s valencí sloves, také s tím, zda jde o slovesa přechodná či
nepřechodná.
3. p. má přednost před 4. pádem, to před 6. p., příslovce by nemělo stát na konci – je to tzv. anglicismus.

Ale často rozhoduje kontext, rytmus, aktualizace, zdůraznění, zda téma uvádí spojka, zájmeno atd. Někdy napoví i cit.

Zkuste si vybrat, která varianta je vhodnější. Dopište do diskuse, nebo pokud to jde k otázce, zkontrolujeme.

--
Schéma, které uvedl Kelt, platí jen ve větě jednoduché, nerozvité. Podmět nemusí být vyjádřený atd. Navíc může jít o pořádek subjektivní nebo objektivní atd.

Pořádek v češtině je sice poměrně volný, ale i přesto má svá daná pravidla.

Další odpovědi
Kelt

V češtině je slovosled libovolný, ale lepší je SVO. Tedy podmět, sloveso, předmět.

ptáč

Náš inzertní portál Klep+ poskytuje kontakt na firmu, která nabízí uvedenou službu.
_____________­________________
Poskytneme kontakt na firmu, která nabízí uvedené služby:

  • školení,
  • prezentace
  • audiovizuální zázemí
  • psychologický průzkum vhodných uchazečů o zaměstnání

_____________­________________
Pokud máte o tyto služby zájem, budeme Vás kontaktovat a náš pracovník Vám nabídne nejlepší řešení.
_____________­________________
Pokud máte zájem o tyto služby, volejte NON-STOP na uvedené číslo.
_____________­________________
Firma Utržený a syn s.r.o. Vám bude dodávat vše potřebné ze širokého sortimentu vázacích prostředků.
_____________­_______________
„Vše potřebné Vám firma bude dodávat“, by se dalo použít jako patička nebo nicneříkající slogan.

ivzez

Toto je styl, kterým potenciální zákazníky či klienty odradíte.

Chcete-li někomu zprostředkovat nebo poskytnout nějakou službu (nebo mu něco prodat), naučte se komunikovat jednoznačně, věcně a česky ► prostě tak, aby klient hned během čtení rozuměl tomu, co mu nabízíte (aby nemusel hledat, co jste vlastně chtěli sdělit).

_____

Na konci VV použijte to, nač kladete důraz.
Místo slova „Pokud“ použijte na začátku věty obrácený slovosled.
Např. Máte-li zájem o naše služby, …

___

Místo „Poskytujeme kontakt na firmu, …“
bych použila dílčí nadpis (nadpis nižší úrovně) a pod něj napsala přímo kontakt:
___

Kontakt na firmu poskytující službu XY:

Název firmy, IČ
odpovědný pracovník (Jméno Příjmení)
Adresa (PSČ Obec, Ulice č.)
Tel. xxx xxx xxx
E-mail: FiremniE-mail@Firma.cz
Web: http://www.Firma.cz