Andělé

Prosím,co je to stylisticky nevhodná synaktická konstrukce?Děkuji:-)

Vím,co je to stylistika,ale nejsem si jistá významem celé této věty.
Doplňuji:
Není to myšleno jako seřazení věty?

Nejlepší odpověď
annas

Třeba – 4. pád zařazený před 3. pád (ten má přednost), příslovce na konci věty, i jinak špatný slovosled (východisko a jádro), převaha jmenného vyjadřování (pokud nejde o odborný styl).
Doplňuji:
Ještě doplnění k syntakktické konstrukci – postavení příklonek, předklonek, přívlastku shodného nebo neshodného, čárky u přívlastku postupně rozvíjejícho, několikanásobného, shoda přísudku s podmětem.

Další odpovědi
Scalex

Může to tak být. Nejenom seřazení věty (slovosled), těch syntaktických konstrukcí je mnohem více, a pak hodně záleží na tom, zda jsou stylisticky dobře použity. Například existuje inverzní slovosled, který se často používá v básních nebo v uměleckých vyjádřeních („Blankytné a bezmračné dnes nebe jest“) a stylicky nevhodné je, když takový obrat použijeme „mimo obor“, tj. třeba v běžném vyprávění. Takže z hlediska syntaxe se nedopouštíme žádné chyby, ale prostě jsme ten obrat použili někde, kam se vůbec svým stylem nehodil.

Ale pozor, ne vždycky to musí být vyloženě chyba, někdy to může být v rámci umělecké licence žádané. Příklad: v knize Bylo nás pět autor vkládá občas malým klukům do úst věty plné archaismů a jakoby učené mluvy, aby tím zdůraznil, že kluci sami sebe vnímají dospěleji. Proto vypravěč (což je v této knize také malý kluk) neříká v knize svému kamarádovi Tonda, ale Bejval Antonín…

Nebo občas se taková stylisticky nevhodná věta umístí třeba do novinářské glosy či fejetonu, aby právě tou svou „nevhodností“ probudila čtenářovu pozornost. Nejčastěji se tak dosahuje právě básnickým slovosledem nebo třeba použitím archaismů. Když budete psát článek o zasedání parlamentu a začnete ho slovy „S břichy k prasknutí nacpanými stravou z poslanecké kantýny, sešli se poslancové a poslankyně, by svými hlavami přemoudrými nový zákon lidu předložili“, určitě čtenáře zaujmete, i když z hlediska novinařiny to je de facto stylisticky nevhodné. Ale čtenář se pobaví a o to radostněji bude číst dál.