led

Prosím o pomoc pri preklade do češtiny. Kedy je správne použiť „jaké“ a kedy „které“?

Potrebujem preložiť text, ale nie som si istá, v akom prípade použiť výraz „jaké boty obout“ a v akom prípade použiť výraz „které boty obout“.
Alebo sú tieto výrazy voľne zámenné a nezáleží na tom v akej súvislosti ich použijem (nemyslím tie boty)?
Ďakujem

Nejlepší odpověď
quentos

Zájmenem „jaký“ se ptáme na vlastnost, zájmenem „který“ vybíráme z konkrétní množiny (např. bot).
Např.: Jaké boty obout? – Zimní.
Které boty obout? Tyto, nebo tamty?

Zde o tom pěkně a stručně píšou: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3677

Tato zájmena se zaměňují jen v nespisovné češtině.

Další odpovědi
annas

Otázku vložila Lamalam

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-pro-vas-slozite-pochopit-rozdil-mezi-zajmeny-jaky-a-ktery

Otázka je formulovaná důrazněji, ale vás se formulace určitě netýká.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-pro-vas-slozite-pochopit-rozdil-mezi-zajmeny-jaky-a-ktery

Je významový rozdíl mezi těmito tázacími zájmeny.

Jaký – ptáme se na obecnou (neznámou) vlastnost či jakost někoho či něčeho.

Který – ptáme se na něco konkrétního, tedy vybíráme ze souhrnu osob, věcí atd.

Takže tato zájmena mají rozdílný význam.
-
Na jakém úřadu? Pomůcka – na takovém velkém, malém, vzdáleném atd.

Na kterém úřadu? Pomůcka – zájmeno ten – na tom, který se stará o finance, tedy na finančním úřadu. Vybíráme konkrétní úřad z skupiny úřadů.

--
Zapomněla jsem na ty boty.
Jaké? Sportovní, nebo vycházkové. Které? Bílé tenisky, nebo mokasíny.

U některých dotazů je to jednoznačnějí.

Jaké země znáte – malé, velké, evropské atd. Které – konkrétní – Polsko, Rakousko, Slovensko atd.

Dochy

Pokud chceš vědět zda letní, zimní, kotníčkové, nebo polobotky, hnědé nebo černé, tak „jaké“. Pokud máš před sebou botník a vybíráš ze třech párů co si máš vzít zrovna teď na běhání, tak „které“.
„které“ – které konkrétní z výběru
„jaké“ – jaké mají mít vlastnosti

(v hovorové češtině se to ale často nedodržuje a význam se pak odhaduje z kontextu)

Kepler

Podle SSČJ:
jaký
ptáme se jím obecně na vlastnost někoho, něčeho: jaký je to člověk?; jakou látku si přejete?; jaké bude počasí?
… a v dalších přípdech
který
ptáme se jím na určení jedné ze souhrnu osob, věcí ap.; jenž: k-ou z těch knížek chceš?; k-é šaty si vezmeš?; v k-é ulici bydlíš?; k. den tam jdeš?; nevím, v k-ém roce jste se narodil; nezjistil, k. z nich to udělal
…a v dalších případech
viz: https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=kter%C3%BD

Emefej

Jaký oběd máš nejraději? Lehký a zdravý.
Který oběd máš nejraději? Pečený bůček.

Hufnágl

Jaké? Černé, kotníčkové, polotopánky. Které? Sportovní, vycházkové, společenské. Nebo to je obráceně?

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Hansel

Překládat do češtiny by měli Češi. To jenom tak mimochodem.

annas

Hufnágl,

vysvětlovala jsem jim rozdíl u jejich otázky na platnost zákonů. Ptali se na nějaký, nikoliv některý.

led

Emefej, ak by sme sa riadili podľa vás, „Jaký oběd máš nejraději? Lehký a zdravý.“ z čoho by žili lekári, keby nemali pacientov? Ha? 😉

led

Hufnágl, Která odpověď je správná? První a druhá, nebo až ta třetí?
Těžká dilema… odpověď vskutku hodná politika 🙂

Hufnágl

led
Samozřejmě že od těch nejpovolanějších. To dá rozum, ne?!

Kepler

Emefej: špatně! Má být „lehký a zdravý – pečený bůček light“

Dochy

Tak znáš to… v cukrárně:

  • Držím dietu, máte kremrole pro diabetiky?
  • Jistě.
  • Tak mi přineste 4 a kávu prosím

led

Dochy a jakou kávu chcete? Taky pro diabetiky? 🙂

Dochy

Jasně. A taky 4 😉