jokyk

Prosím máte někdo zkušenost a recept na uchovávání vajec ve vodným roztoku(vodní sklo).Předem děkuji!

Nejlepší odpověď
dědapetr

Do vodního skla

Vodní sklo je husté, nepatrně nazelenalé nebo nažloutlé a bez zápachu. Jde o křemičitan sodný nebo draselný. Vodní sklo dobře ucpává póry ve vaječných skořápkách a izoluje jedno vejce od druhého. Když se náhodou jedno kazí, nevyteče a nezpůsobí zkažení ostatních vajec. Vejce nakládáme opět do pětilitrových nádob – sklenic nebo hrnců a upevňujeme je dřevěnou dýhou. Sklenice uzavíráme mastným papírem nebo pergamenem. Roztok snadno vysychá, rosoluje a tuhne, proto jej doléváme vodou. Do pětilitrové sklenice se vejde podle velikosti max.46 vajec. Ředění roztoku je 1:9, tedy na jeden díl vodního skla devět dílů vody.
http://clanky­.vareni.cz/skla­dovani-vajec/

Další odpovědi
hanulka11

Celá leta jsem tak nakládala vejce , vždy se říkalo květnová jsou nejlepší, tak jsem měla 2–3 láhve v záloze na zimu. Ale jsou vhodná spíš jen do těsta , protože žloutky nedrží pohromadě.
Ale na pečení a pak zvláště na vánoce do cukroví bylo fajn sáhnout do špajzu a mít je po ruce.

atriplex

Recept nemám, ale pamatuji, že to dělala babička, protože v sezoně byly vajíčka levnější. Použití vajec však bylo velmi omezené, dávala je jen do těsta. Jinak byla vejce ve velkých skleněných lahvích uložená v chladu ve sklepě. Osobně se domnívá, že je taková konzervace vajec v současné době již překonána. Nějak jsem v obchodě nepoznal změnu ceny vajec v červnu a v únoru. Rozdíly budou zřejmě haléřové.

mosoj

Je to tak jak píše dědapetr!!
Věřte tomu.
Má to stále smysl pro toho, kdo má svoje slepice a tudíž svoje vajíčka. Ony ty slepice totiž nenesou celý rok!! Proto se vajíčka nakládají.

arygnoc

také si myslím, že se jedná o přežitek.

jinak . vodní roztok (roztok vody a čeho, v čem?) a vodní sklo jsou asi diametrální rozdílne věci (viz http://heureka­.tym.sk/vys.php?vol­ba=1&dotaz=sklo+vod­ne&book=s).

tom004

Když už je chcete uchovat,třeba na vánoce,je pohodlnější,se stejným výsledkem,je naložit do vápenného roztoku.Mleté hašené vápno koupíte v každé drogerii,i s ná­vodem k použití.A váp­no,přece jenom podobný materiál,jako skořápka vajec.Ještě jenom malé info.Nakládala se domácí vajíčka,pouze z květnové,nebo srpnové snůšky.