Jak se peče bez vajec?

Odpovědi
Jirka

Tady máte možnosti,čím nahradit vejce při pečení:

  1. Prášek do pečiva – 1 sáček odpovídá 1–2 vajíčkům – lze doporučit nepříklad kypřící prášky Dr.Oetkar, které jako jedny z mála neobsahují plnidlo – mouku. 1 sáček prášku do pečiva smícháme se lžící vody a lžící octa nebo 1 sáček pr. do peč. smícháme s ½ lžící oleje a 1/3 lžící vody.
  2. Droždí – 1 sáček instantního droždí rozpustíme ¼ sklenice horké vody = 1–2 vejce.
  3. Želatina – 1 sáček nahradí 3 vejce.
  4. Bramborový škrob – Solamyl.
  5. Kynutá těsta – buchty, koláče, vdolky, vánočky, mazance, ale i houskový knedlík, masové ( maso zeleninové, zeleninové ) karbenátky lze připravit zcela bez vajec i vaječné náhrady ( pokud je součástí těsta tuk či mléko, pak přidáme těchto surovin o něco více než obvykle).
  6. Xantamová guma a Psylium – pokud vaříte bez vajec i mouky, je vhodné používat xantamovou gumu do kynutých těst. Další volbou je psylium. Dá se koupit v lékárně a používá se tak, že se malá lžička přidá do hrnku vody a nechá se nabobtnat, vznikne želé, které se používá do kynutých těst.

Do těsta na bramborák, palačinky, lívance, bramborové placky přidáme 1 lžíci solamylu (těsto pro celou rodinu).

Na obalování řízků : 1 lžíci solamylu a ¼ l mléka, trochu mouky (event. sůl) – vše smícháme, nejlépe našleháme, pak řízky obalíme (naposledy ve strouhance)

Vánoční cukroví: jedno vejce či dva žloutky nahradíme polovinou lžíce solamylu rozmíchaného v 1 dcl vody (přidáme do těsta).

7. Pudinkový prášek – do tvarohu určeného k pečení.

8. Rýžová mouka – osvědčilo se přidání této mouky do masitých jídel, zejména do mletých mas – sekaná, karbenátky.

dave09

Mám s pečením bez vajec jednu zkušenost.

Z receptu na těsto pizzy se mi vytratil údaj s počtem vajec a jelikož moc nepeču, snadno jsem to přehlédl. Žádné jsem tam tedy nedal.

Mohu však říci, že těsto se i přesto povedlo (netrhalo se, drželo, nelepilo).

Takže zkuste z receptu vejce prostě vyřadit a uvidíte jak se to povede. :)

Pokud nechcete riskovat, vyzkoušejte nějaký recept z odkazu uvedeného ve zdroji.

Zdroj: http://www.spo­lecnostprozvi­rata.cz/data/Re­cepty_bez_vajec­.pdf