Avatar uživatele

Promlčení - objasnění

Dobrý večer, chci se zeptat, zda jsem následující pojem pochopila správně a pokud ne, budu ráda za vysvětlení:)
Promlčení je uplynutí určité doby - časového úseku, kdy věřitel má právo vyžadovat od dlužníka danou věc. Pokud však dojde vypršení promlčecí doby, ztrácí věřitel právo danou věc od dlužníka vymáhat.
Promlčecí doby máme různé. např. u náhrady za škodu máme promlčecí dobu pouze dva roky, v obchodním právu je promlč. doba čtyři roky, u práva, které odpovídá věcnému břemenu je promlč. doba 10 let, u škod, které jsou způsobené úmyslně je promlč. doba taktéž deset let.

Děkuji, přeji hezký večer

Odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Doba, po kterou mohou být pohledávky řešeny mimosoudně nebo soudně, není neomezená. Určuje ji totiž zákon, a to v případě občanského a obchodního zákoníku pokaždé jinak. Přesněji – po uplynutí promlčecí doby sice může věřitel dlužníka o zaplacení pohledávky žalovat, pokud však dlužník namítne promlčení, nemůže soud právo věřiteli přiznat.

Pokračování tady
http://www.podnikatel.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

Pochopila jste to špatně. I po promlčení se může věřitel domáhat zaplacení dluhu!!! Je však oslaben, a to tím, že pokud vy v zákonné lhůtě vznesete námitku promlčení, tak soud jeho návrh zamítne. Soud bez vaší námitky nesmí k promlčení přihlížet, protože by nebyl nestranný. Pozor na podání námitky máte lhůtu, musí být uvedená v usnesení soudu v části poučení.

Věřitel právo vymáhat ztrácí jen ze zákonných důvodů, a tím je např. zaplacení dluhu. Nedávno jsem to řešila. Loni po mě začali vymáhat účet za mobil z roku 1998. Řešili jsme to i tu na odpovědích. Zde jsou odkazy.


http://www.odpovedi.cz/…

http://www.odpovedi.cz/…


Avatar uživatele
Registrovaný

Dobrý den, v podstatě jste si z části odpověděla sama. Promlčecí lhůty jsou upraveny v různých právních předpisech různou délkou, kdy po marném uplynutí této lhůty dojde k promlčení nároku. Pokud promlčecí lhůta v příslušném předpisu uvedena není, pak se použije obecná promlčecí lhůta Občanského zákoníku, tj. 3 roky. Přesně jak uvedla kolegyně "zzzzz", má marné uplynutí promlčecí lhůty za následek oslabení nároku oprávněného se účinně domáhat svého nároku výkonem státní moci (zpravidla soudem), za předpokladu kdy povinný namítne že je již předmětný nárok promlčen. Jen si dovolím poupravit tvrzení kolegyně "zzzzz" o lhůtě k podání této námitky. Namítnout promlčení je možné kdykoliv až do rozhodnutí prvoinstančního soudu, že důkazní řízení je skončeno. V odvolacím řízení je již podání takové námitky nepřípustné. Pokud dojde k plnění již promlčeného nároku, je toto plnění v souladu s právem.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 929
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.