Prodej bytu a pozdejší naroky

Dobrý den, chci se Vás optat na asi jednoduchou zaležitost. Jedná se o paneloví dům SVJ (29 bytů) a družtevo (2× byt). Letos v domě proběhla výměna oken za nové plastové, nběkteří však výměnu provedli už dříve na své náklady.

Ti co si okna vyměnili před celkovou výměnou oken na celém domě, požadují náhradu své investice do oken.Což je snad ještě v pořádku, ale je tu situace, že jeden vlastník prodal byt a už zde nebydlí, ale požaduje peníze za výměnu oken (kterou prováděl na své náklady) zpět od SVJ. Má na toto nárok?

Děkuji za nozory a rady.

Nejlepší odpověď
anonym

Nárok mábuď on nebo nový majitel bytu, záleží na 3 okolnostech:

  1. Kdy byla provedena výměna a zda byla s vědomím SVJ?
  2. Byla cena plastových oken a jejich montáže součástí kupní ceny bytu, či došlo k dohodě vyčlenění tohoto zhodnocení?
  3. Při lhůtě delší než 2 roky, by mohlo SVJ uplatnit sice námitku promlčení, ovšem je-li nový majitel členem SVJ (zřejmě ano, když se jedná o společné služby, správu a fond oprav), není jeho nárok tímto dotčen, protože ke společné výměně oken dochází teprve v této době a podmínky by měly být rovné pro všechny zúčastněné.