zjentek

Proč zvířata neřeší konspirační teorie? Anebo řeší?

Jasko příklad vezmu kočku a jedoucí auto. Kočka je uprostřed cesty, auto se rychle blíží, ona udělá skok napravo, přikrčí kouká do světel, otočí se, dva skoky nalevo, kuk do světel, otočka, tři skoky napravo, kuk do světel a vyrazí zpět nalevo, už je u krajnice, skoro ji s úlevou míjíte a ona KUK- rychlá otočka a tryskem napravo- pod kola.

Takže já měl původně za to, že zvířata konspiraci neřeší, že maj prostě instinkt, který jim velí jednoznačně správně a neřeší žádný domněnky, které nakonec hubí jen nás lidi. Jenže, co tenhle příklad s kočkou a mnohé a mnohé další, podobné případy se zvířaty? Jak si jejich jednání vyložit?

Prohnalo se snad kočce „něco mozkem“ vteřiny před nárazníkem?

Mohlo jít o vteřiny, které jsou u tvorů, jejichž základním atributem k přežití je instinkt, zásadní při spuštění jakéhosi „kompasu“, který dále spustí systém orientace, jenž v konečném důsledku je PRÁVĚ ONÍM INSTINKTEM, zajišťujícím životní rozhodnutí, či lépe snad přímo zajišťujícím rozhodnutí následného života, či JEŠTĚ LÉPE PŘÍMO ZAJIŠŤUJÍCÍM rozhodnutí o životě či smrti zvířete? (Ale to už je asi konspirační teorie o tom, že osud zvířete a dílka jeho života je předem dána a to toho bych se pouštěl nerad.)

Tak co si o tom všem myslíte? (Bez té konspirace v závěru podotázky:).)

Nejlepší odpověď
Drap

Žádná konspirační teorie. V krizových situacích i instinkt může zklamat. Zvíře je zkrátka z nějakého důvodu vyděšené a vidí věci jinak.

Další odpovědi
Edison

Rozhodně ne konspirační teorie. Maximálně zmatení a dezorientace. A to funguje i u lidí. I u lidí se celkem dobře uplatňuje v případě potřeby rychlé překvapivé akce, např. jako součást obrany nebo útoku. A ani u lidí to v těchto případech nemá nic společného s konspiračními teoriemi.

Kepler

Zvířátka díkybohu nevědí, co je to konspirační teorie. Nemají ani ty faktory, o kterých tady byla před chvílí řeč. Na blbost mají patent jenom lidi.

ivzez

Měl jste pravdu, zvířata konspiraci (ani nic jiného) neřeší, řídí se svým
instinktem. Pokud je o něj nepřípravíme → např. oslněním autem v noci.

EKSOT123

Trochu nepřesně položená otázka, ale… Zajímavým fenoménem je třeba stádové či hejnové chování. Někdy dokonalá souhra a další jevy. Jakoby tam byla nějaká intuice či jednotný mozek. Pozoroval jsem třeba velká hejna maličkých kapříků, co vyvádějí. Nejlepším příkladem jsou asi špačci: https://www.y­outube.com/re­sults?search_qu­ery=hejno+%C5%A1pa%­C4%8Dk%C5%AF
A chceš-li něco opravdu extra: pozoroval jsem hejno špačků, najednou udělali nádhernou kouli, která se prudce rozprskla do stran na více malých kuliček. Ani ne za minutu na tom místě vzal kulový blesk elektrický sloup. Druhý den tam byl elektrikář a říkal mě, že nechápe, co se tam mohlo stát, ale podrobnosti jsem se neptal.
No a to ještě nic není oproti tomu, co se špačky zažil můj příbuzný. On dopředu věděl jaký obrazec špačci udělají, čekal a stalo se: (Je křesťan, a u těch, jak se vtipkuje, všechny fyzikální zákonitosti berou za své – voda se mění ve víno a pod.) A nebyl to ledasjaký obrazec, ale krásné srdce. Ale tam samozřejmě nešlo o nic tajemného, jasnovidectví, či něco podobného, ale o tu nejjednodušší věc.