osratykolik

Proč za „elektřinu“ platíme zálohy a neplatíme jen za to, co v daný měsíc spotřebujeme?

V dnešní době moderních technologií by to snad neměl být problém ne? Zálohy čerpacím stanicím s pohonnýma hmotama přece taky neplatíte, ale zaplatíte jen za to co spotřebujete.

Nejlepší odpověď
Ametyst

To by na tobě nikdo nic nevydělal. Systém nemá rád levná a přehledná řešení. Současným systémem záloh platíme 60 % navíc nad skutečnou spotřebu. Ta činí 40 %. Tzv. distribuční poplatky, solární barony ap. To nemá už vůbec nic společného se spotřebou.

Další odpovědi
dubraro

Protože by se musel každý měsíc dělat odečet a vyúčtování. To by bylo mnoho administrativní práce navíc.

Drap

Ano, ale u benzinky zaplatíme hned jak natankujeme. Energii musí někdo nakoupit, než ti ji přeprodá.

Pepa25

Nic vám nebrání se s vaším dodavatelem domluvit, že mu budete každý měsíc posílat odečet a bude vám vystavovat faktury. Pokud to je tak logické, tak upřimně nechápu, proč jste to už dávno neudělal …

kefud

Protože spotřeba elektřiny je v zimě velká a v letním období nízká. Celková roční platba je zprůměrovaná (za minulé fakturační období) ve formě měsíčních záloh.

Filip84

No, ještě to problém je.

Klasický elektroměr, který měřil spotřebu střídavého proudu, funguje na Ferrarisově principu točivého magnetického pole. Takový elektroměr je velmi levný, velice spolehlivý, a na svou dobu, je-li pravidelně ověřován a seřizován, i velmi přesný. Ve své době nebylo žádným problémem to, že potřebuje větší proud ke svému náběhu, protože nejmenší odběr v domácnosti byla tak 15W žárovka, a ta elektroměr „roztočí“.

V dnešní době je ale těch drobných spotřebičů, které „neroztočí“ klasický elektromagnetický elektroměr docela hodně. To máš čtyři, pět nabíječek na mobil, nabíječku na notebook, televisor ve standby régime, a tak by šlo pokračovat. U jednoho baráku nic, u města jsou to stovky kWh, které ti za den nikdo nezaplatí.

Samozřejmě, s tím souvisí i další infrastruktura, je to podobné, jako mechanické vs elektronické telefonní ústředny. Takže ano, distributor elektřiny je motivován, aby digitalisoval.

Digitalisuje. Jenže, aby bylo lze uskutečnit to, co popisuješ, tak ale by, potom, musely být všude digitální, a k tomu chytré, elektroměry. Protože digitální elektroměr = přijde chlap, má v ruce Hebel, Hebel přiloží k elektroměru, tím je odečteno. Aby šlo ten odečet udělat dálkově, tak musí být elektroměr připojen k cellulární bezdrátové síti (a jaké, jestli to bude GSM, LTE, nebo nějaká ta síť na technologie, je dokonale nepodstatné), no a to vyžaduje vyměnit vyměněný digitální elektroměr, a pak investice do těch sítí, prostě náklady navíc.

Ony digitální elektroměry taky mají svá negativa. Dá se říci, že bakelitový telefon ti taky doma vydržel třicet let a, i zcela základní, mobilní telefon ti třicet let nevydrží, i kdyby co kdyby, protože jsou v tom chipy, diody, prostě potenciální kurwítka. Samozřejmě, nějaký ten základní analogový telefon „SPT Telekom Aneta“ je násobně taky levnější, než digitální telefon, a to ten skok není tak veliký. Takže vyšší vstupní náklady, častější výměna.

Buď jak buď, proti větru chcát se nedá, digitalisace měření spotřeby elektřiny je, ale pořád nemají všichni odběratelé dálkově odečítatelný elektroměr.

I kdyby měli, tak:

  • ten odečet stejně musí někdo udělat, arciť dálkově. Někdo musí, čas od času, fysicky zkontrolovat ten elektroměr, jestli nejsou porušené plomby atp., tak jako tak. Pokud by někdo dělal odečet každý měsíc, projeví se to na ceně výsledné služby,
  • existují dva modely platby za elektřinu, které jsou prakticky po celém světě: ten náš a předplatní. Kdysi to byly elektroměry na mince (u nás se to moc neujalo (ve 30. letech to nabízeli od Siemensu, zájem byl minimální), dneska jsou to elektroměry na karty na obdobném principu, jako jsou platební karty. Předplatní systém je obvyklý v UK,
  • lidé nemají změny rádi, a v takovém molochu, jako je toto, se bude jakákoli systémová změna prosazovat velice těžce.

Zdroj: Elektroměry: historie a současnost. Praha, PRE, 2009.

Pepa25

Ametyst: není to nic osobní, zase reaguju na to, co jste napsala: zálohy existují z jediného důvodu – aby spotřebitel nemusel platit najednou celou částku. Jejich výše jde u většiny dodavatelů upravit, pokud má někdo pocit, že „platí moc“. Distribuční položky se platí i v konečné vfaktuře, to nemá se systémem záloh nic společného. Všechny položky faktury se odvíjí od spotřeby (nebo jde o měsíční platby např. za jistič nebo obecně kapacitu). Prosím zjistěte si fakta (např. se podívejte se na fakturu), než začnete něco tvrdit.

Ametyst

Pepa25:Když už še na mě zase blbě lepíte, čtěte dobře, co napíšu: na faktuře je dokonce i koláčový graf. Spotřeba tvoří 40 % plateb, dalších 60 % jsou distribuční a jiné, např. zelené poplatky. Už vás mám plné zuby, opakovat všechno znovu jak pro blbce. Bude lepší, když sklapnete, a budete mě ignorovat.

Pepa25

Ametyst: Maximálně stručně: věta „Současným systémem záloh platíme 60 % navíc nad skutečnou spotřebu.“ je neopravdivá.

mvk

Drap: ty PHM musi taky někdo předem nakoupit, než mj je přeprodá…

Jinak myslím, že vzhledem k počtu odběrných míst, spolehlivosti i krádežím je měsíční / denní odečítání problém i přes moderní technologie.

osratykolik

Drap: vypadá to, že si vůbec nepochopil otázku. Jinak tu ropu přece taky musí někdo nakoupit, technologicky upravit a distribuovat než ji přeprodají čerpacím stanicím. Chce po tobě někdo nějakou zálohu?