HenryFonda

Proč většina zaměstnavatelů vyžaduje od uchazečů o profesi i od zaměstnanců psychotesty a IQ testy?

Velmi by mě zajímalo,proč většina českých i zahraničních společností a firem požaduje od uchazečů o profesi i od zaměstnanců aby podstupovali psychotesty a IQ testy ikdyž jsou i některé profese pod úrovní(hodpodyně,au pair..aj.) ale aby tímto ovladáli základy psychologie,so­ciologie a filozofie pokud danou profesí chtějí dostat? děkuji

Nejlepší odpověď
Edison

To je blábol. Má tvé tvrzení nějaký podklad? Dyk je to blábol na kvadrát. Jak si představuješ tímto (nesmyslem) „ovladání základů psychologie, sociologie a filozofie“???

Teda napsat tvůj výtvor, to už není hloupost. To chce opravdový talent.

Další odpovědi
zjentek

A právě vykonávající „profese pod úrovní(hodpodyně,au pair..aj.)“ , ti mohou unést dítě, prodat dům, utopit zahradníka v bazénu, zapálit dům, uvařit dítě v autě před superhyper, bóbika…

elkon

Pokud by to byla pravda, má to logiku, nechtějí magory a podobné. Ani bych se nedivil. Být majitelem firmy, zavedl bych to, kdybych pro to sehnal podklady.

nyjono

Většina? Nevím o nikom, kdo by takové testy podstupoval.
Ale jinak souhlasím se zde již uvedenými důvody.

Ametyst

Ano. Je to rozdíl proti nárokům, které jsou kladeny na státní zaměstnance.

Hemža

Pokud nejde o zjištění úrovně v oboru, bývá tento test většinou výmluvou pro nevybrání adepta.
I v případě že test vyplníte naprosto geniálně, místo nedostanete …

Dochy

Zatím po mně psychotesty nikdo nechtěl, takže mám problém s tvrzením, že to většina zaměstnavatelů vyžaduje. A už vůbec nevím, proč by kvůli tomu měl uchazeč být vzdělán v psychologii.
Ale chápu že v mnoha případech by ty testy dávali smysl. Kdysi jsem četl nějaký článek o jeřábnících. Kromě jiného tam uváděli, že jde o zodpovědnou práci, ale pokud vybírají, snaží se najít přiměřeně inteligentního adepta… Příliš blbej je zkrátka příliš blbej a dělá chyby. Příliš chytrej se začne po čase nudit a dělá chyby z nepozornosti.

anonym

To slyším poprvé, nikdy jsem se u pohovoru s takovým požadavkem nesetkal, obvykle demonstruji a komentuji reference z předchozích zaměstnání či svých soukromých projektů a k posouzení odbornosti to pokaždé bohatě stačilo. U pohovorů vždy byl i někdo z oboru který velmi pozorně poslouchal právě odpovědi na odborné dotazy ve kterých hledal především jakékoliv náznaky aktuálního pojetí vývoje a vývojářských technik, dále jakékoliv náznaky pečlivosti a systematičnosti (k tomu stačí zmínit jakýkoliv plánovací software, automatizovanou tvorbu dokumentací, důkladné unit testy spojené s každým deploy, issue ticket systémy s provázáním na automatický systém odměn, git a při deploy třeba docker nad vlastním repozitářem) a hned vědí, že se to nešije horkou jehlou ale jsou zavedeny důkladnější postupy, na které je člověk navyklý a nebudou mu připadat jako komplikace práce. V každém oboru to ale jistě bude jinak.

Edison

Proboha co je to tu za bláboly? V době, kdy už několik více let po sobě je hlad po zaměstnancích by nikdo ze zaměstnavatelů nic takového, pokud by k tomu nebyl nucen zákonem, NEDĚLAL!! Nikdy nikdo nic takového nechtěl, pokud to nevyžadoval nějaký předpis.

Edison

Hemžo, ty ses s tím někde setkal, že to tak víš??? Neznám firmu, která by na to vůbec měla kapacity.

Edison

A jsou tam hned dva bláboly: Jak si představuješ požadavkem na ty testy „ovládání“ „základů psychologie,so­ciologie a filozofie“?? Co je zase tohle za blábol?

Ametyst

Hospodyně je na západ od nás velmi vážená profese. Zato v Čechách má punc „uklízečky“.