Avatar uživatele
Zlatý

Proč vám pod jezem ve zpěněné vodě nepomůže ani záchranná vesta?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Pod jezem je tzv. vodní válec, který s tebou motá vpřed a opět vzad. Důležitá je ale ta pěna (bublinky). Voda má totiž podstatně menší vztlak a proto vesta nemusí dostatečně pomoci.
Doplňuji:
K přesnější odpovědi by bylo potřeba znát konkrétní podmínky. Někde má vodní válec vliv podstatně silnější, než pěna a bublinky, jinde je tomu naopak.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Jo, je to jak píše Dráp. Pod jezem se vytváří válec, který při dostatku vody člověk nemá šanci překonat sám. Jednou variantou je, že mu někdo např. hodí lano a vytáhnou ho anebo naopak dotyčný se musí klesnout na dno a spodní proud ho vytáhne z pod válce a to taky není žádná sranda.

http://www.nebezpecnejezy.cz/…
http://cs.wikipedia.org/…


Avatar uživatele
Zlatý

Zpěněná voda neni tím problémem. Problém je v tom, že když voda padá z jezu, po čase vybere dno a začne se tam tvořit něco jako vodní vír ve tvaru ležatého válce. Pokud je dostatek vody a válec dostatečně velký, je problémem překonat jeho sílu a vyplavat z něho. V tomto případě bývá vesta spíše na obtíž, protože zvětší člověku objem a potřebuje ještě více síly na překonání. často když se do něho třeba dostane kus dřeva a trvá hodiny a hodiny, než ho voda pustí.


Avatar uživatele
Stříbrný

Je to vodní válec.Zpěněná voda na to vliv nemá jen není hezká na pohled.

Vodní válec je nebezpečný prtože voda co padá z jezu dolů se při velkým průtoku vrací jakoby nahoru.Tzn že tě to nevyhodí ven ale točíš se pořád dokola pokud tam spadneš. Proto hasiči pokud tam lezou třeba při záchraně tonoucího, jsou jištěni na lanech uvázaných na břehu. Záchraaná vesta tě drží sice nad hladinou ale ne ve víru.ten proud je na ni už moc silný.
Jediná možnost jak si třeba pomoct, je se chytit velkého kusu dřeva nebo něčeho co plave po vodě,ale to je spíš při povodních.Hodně ale táké záleží na průtoku vody. Pokud to bude třeba na labi v HK kde je normální průtok do 70m3/s tak to ještě jde tam snad ani žádný vír nevzniká la ekdyby to bylo při povodních v roce 2002 kdy byl průtok 800m3/s tak ti nic nepomůže. Sílu válce udává také výška jezu ztn rozdíl mezo horní hranou jezu a dnem řeky pod ním.


Avatar uživatele
Zlatý

Jedna je to síla toku vody a jednak zpěněnná voda, má menší hustotu než voda samotná,. protože je smíchaná se vzduchem

Voda má hustotu 1000 kg/m3 a vzduch 1,3 kg/m3

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

pokazdejinak

vím, že už je otázka uzavřená, ale chci sem připsat jednu důležitou věc - když je ten jez čistý a ve válci se netočí moc naplavenin a dno pod jezem není plné kamení, tak se z toho válce dá teoreticky vyplavat u dna - je to o štěstí, síle vody, době, po kterou se v něm ten nešťastník motá, profilu dna, ale udělat se to dá - mám to od vodních záchranářů
v tom případě je plovací vesta velmi (!) na obtíž, protože samozřejmě nadnáší a ke dnu a možné záchraně vás nepustí

 

Zajímavé otázky v kategorii Sport

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Sport

Zlatý Drap 296
Zlatý marci1 173
Zlatý annas 149
Zlatý gecco 146
Zlatý hanulka11 135
Zlatý Lamalam 109
Zlatý Alesh 106
Zlatý mosoj 106
Zlatý quentos 95
Zlatý Kepler 88

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.