Proč stát nenastaví zákon o zaměstnanosti tak, aby se zaměstnancům a zaměstnavatelům nevyplatila práce na černo?

Nejlepší odpověď
Hlada

To by musel stát zavést nulové daně a ostatní poplatky ze zaměstnanců a to by se zase nevyplatilo státu.

Další odpovědi
Alesh

Doplním kolegu. Taky by musel zavést likvidačně vysoké pokuty, pro firmy i zaměstnance a to také nelze. Je důležitá důsledná kontrola a bolestivé pokuty a to snad vcelku tak je nebo se pletu? Rozhodně to ministr Drábek sliboval. 🙂

lexx

protože jiných možností zaměstnání prakticky nikde není a už nikdy nebude

Tata

Protože se jim to vyplatí. Pracovník se nechá zaměstnat na černo, za to dostane nejakou částku peněz a navíc od pracovního úřadu dostane podporu v nezaměstnanosti. V tu chvíli je to pro pracovníka výhodné. Jestliže podnikatel zaplatí pracovníkovi zaměstnanému na černo určitou částku, tak ta rozhodně neodpovídá skutečné částce, kterou by dostával jako nornální zaměstnanec. Ten rozdíl mezi oběma částkami jde do kapsy podnikatele, stejně jako částka kterou by musel odvést státu za normálního zaměstnance. Pokud toto provozuje delší dobu s větším počtem pracovníků, musí se mu to vyplati i když dostane pokutu v řádu desítek tisíc korun. Sankce musí být větší než užitek který to podnikateli přinese. Bohužel naše vláda považuje sankce vůči nepoctivým podnikatelům za trestání uspěšných