Anikitos

Proč si vědci myslí, že existují bílé díry?

Sice i temná hmota a temna energie jsou jen hypotetické, ale mají pár rozumných odůvodnění.
Ale nechápu, co je vede k názoru o existenci bílých děr (tedy opaku černých děr, které jsou všude). Nějak nechápu ani jejich princip ani to, jak by vlastně měly fungovat (ne, že bych tomu ostatnímu, nějak extra moc rozuměl)… :)

Nejlepší odpověď
aliendrone

Bílá díra je objekt, jehož existence vyplývá z rovnic OTR (je opakem černé díry). NEZNAMENÁ to, že nutně existuje, ale jeho existence NENÍ vyloučena. Přesně to a NIC jiného nám rovnice OTR sdělují.

Abych ti to k něčemu přirovnal – je to podobné, jako algebraické úpravy v rovnici. Když na jedné straně máš výraz „3ד a převedeš ho na druhou stranu rovnice, bude mít tvar „-3ד! No a protože už jsme přesvědčeni, že černé díry existují (a navíc rovnice OTR to potvrzují), tak z těch samých rovnic vyplývá existence „bílých děr“, tedy OPAK černých děr – jakkoliv o žádné nevíme a neznáme ani žádného kandidáta na bílou díru. Je to prostě JEN matematika. :)

A JAK by měly bílé díry fungovat? Vágně řečeno – opačně než černé díry. Víš, ona matematika OTR potažmo obyčejného zakřiveného Reimannova prostoročasu je pro většinu lidí slušné sousto (kolik lidí OPRAVDU ovládá tenzorový počet apod.), v případě do sebe zhrouceného/zak­řiveného – jako u černých děr už to je pro většinu takové „voodoo“ – víš, že pod horizontem událostí můžou např. existovat DVA časy (navzájem na sebe „kolmé“ – ať už si to představíš jak chceš), takže abys porozuměl, jak to myslím, mám o5 jeden jednoduchý příklad, JAK je to v matice „vidět“ – tedy PROČ s tom mluví.

Pythagorovu větu jistě znáš. V čistě dvojrozměrném prostoru nám např. určí vzdálenost bodu od počátku souřadnic > umocníš na druhou souřadnici „x“, a připočteš druhou mocninu souřadnice „y“ daného bodu a když součet odmocníš, vyjde ti vzdálenost od počátku souřadnic. Jistě znáš. TO SAMÉ můžeš udělat i v trojrozměrném prostoru – tak jak si ho většina lidí běžně přestavuje, však víš – výška, šířka tloušťka > x²+y²+z² > součet odmocníš a dostaneš tím vzdálenost od počátku souřadnic v trojrozměrném prostoru. Nic, co by si někdo nedokázal snadno a lehce představit.

Úplně jiná situace nastane ve ČTYŘROZMĚRNÉM prostoru – ten si NIKDO představit nedokáže, prostě proto, že jsme zvyklí na 3 prostorové rozměry, kde všechny 3 osy souřadnic jsou na sebe navzájem kolmé. Nedokážeš si reálně představit něco (rozměr), jehož osa je KOLMÁ na všechny tři nám dobře známé rozměry, přičemž 4. osa leží zcela MIMO ně (vyjma počátku souřadnic, kde se všechny osy pochopitelně protínají) a v žádném směru nezasahuje do nám dobře známých tří rozměrů, natož v takovém reálně nepředstavitelném čtyřrozměrném prostoru měřit!

NAVZDORY tomu je v matice velice snadné se dopracovat k výpočtu vzdálenosti bodu ve čtyřrozměrném prostoru od počátku souřadnic > součet druhých mocnin všech 4 souřadnic – musíš mít 4, protože jde o 4rozměrný prostor – tedy (a²+b²+c²+d²) jednoduše stejně odmocníš a vyjde ti vzdálenost od počátku souřadnic. :)

Triviální výpočet, jasný výsledek, není třeba NIC dodávat…, ale ZKUS si ten čtyřrozměrný prostor PŘEDSTAVIT. Navzdory tomu jak vidíš, je určení vzdálenosti od počátku souřadnic ve 4rozměrném prostoru úplná brnkačka.
No a asi takhle nějak „víme“ o těhle věcech, jako jsou bílé díry, superstruny apod. – jen užitá matematika je prostě úplně jiná liga, no. Snad jsem z toho neudělal moc velký guláš, vysvětlovat matematiku BEZ pomoci matematiky je docela oříšek. ;) :D :D

Další odpovědi
Kepler

Já těmhle kosmologickým záležitostem taky nerozumím, ale to ještě neznamená, že je odmítám. Je to jen a jen nějaká teorie, kterou si vědci taky umí logicky odůvodnit. Jinak by to nebyla teorie, ale jen neodůvodněná hypotéza. Teď jde jenom o to, jestli je ta teorie odůvodněná správně, nebo ne.

Usoman

Je teorie, že velký třesk byla bílá díra. :)