xiperio

Proč si na vlastním uzavřením pozemku nemohu udělat (sestrojit) vlastní zabezpečovací zařízení?

Mám vlastní pozemek oplocen u domu. Můžu si tam vykopat zabezpečovací příkop třeba 2 m hluboký a na dno umístit špičaté kůly? Nebo na dvůr umístit nástražný systém typu „propadliště“ proti zlodějům? Nedávno proběhlo v médiích, že si chatař udělal obranný systém, jelikož ho několikrát vykradli. Zloděje to zabilo, a měl s tím pak velké potíže se soudy.

Odpovědi
CTTON

Ne, na „tvém“ pozemku můžeš jen to co ti stát dovolí.

Justin1

Vzpomněl jsem si na větu z jednoho filmu. Myslím, že to je film „Tetovaný“ s Louisem de Funèsem a Jeanem Gabinem. Postava, kterou hraje Jean Gabin, na svém zámku chytí zloděje do hladomorny, nechce je předat policistům, chce je potrestat sám a od policistů potom slyší: „Nezapomeňte, že na svém panství nesmíte vykonávat právo sám.“

Problém je v tom, bez tvého souhlasu na tvůj pozemek mohou vstupovat i policisté, záchranáři a hasiči, pokud mají důvod tam zasahovat, případné věcné břemeno to třeba může umožňovat i někomu dalšímu, a tvoje nástrahy by zasahovaly i proti těmto lidem, kteří tam mohou vstupovat legálně.

Pepa25

Obávám se, že jste smotal několik případů dohromady, v následujícím odkaze v části „Past na zloděje nebo střelba“ jsou popsány 3 případy, kdy soudy rozhodovaly, zda šlo o nutnou obranu a ve dvou případech byl dotyčný osvobozen.

Zdroj: https://ct24.ces­katelevize.cz/plzen­skykraj/3287875-na-plzensku-zastrelil-podle-policie-majitel-domu-muze-ktery-se-tam-vloupal

autacek

Nemůžeš to proto, protože i grázlové mají právo na život a zdraví, které má přednost před ochranou tvého majetku, byť ti při něm svou činností ztěžují tvůj život. Oblíbené odůvodnění, že by na pozemek mohly chtít vstoupit záchranářské či jiné složky, či se sem zatoulat třeba nerozumné dítě, sice má svou logiku, nicméně při bezzubosti státního bezpečnostního aparátu a neschopnosti chytnout zloděje, věřím, že slušný člověk propadá v zoufalství. Je to stejně absurdní, jako když ti někdo ukradne automobil a skrz jeho špatný technický stav dojde k úhoně, hádej kdo za to ponese odpovědnost.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

xiperio

Nebo to vyřeším tak, že budu mít vstup do baráku přes kotec svých psů.

xiperio

Nebo v ZOO. Vleze do ohrady ke lvovi, ani nejde nic krást a když ho potrhá, tak si zato může sám ne ZOO. A u mě doma když mi jde vybílit barák a dostane při tom „rýmičku“ tak já ho musím odškodnit? Není tady něco špatně?

xiperio

Na co jsou potom cedule, „Vstup jen na vlastní nebezpečí, " "Pozor na psa“, Dráty jsou pod proudem, či Nebezpečí úrazu? Ale je zajímavé, že u zloděje kovů, který vlezl na vagon a spálil ho el. proud, se to posuzuje, že si za to může sám a ne ČESKÉ DRÁHY.

xiperio

Tak si tam vykopu jámu s nehašeným vápnem, přikryji ji jedničkou překližkou a hotovo. Kdyby něco, tak se chystám opravovat dům.

Drap

Proč bys nemohl? Klidně můžeš, ale nesmí se nikdo zranit. Pokud by se zloděj zranil, tak budeš trestán ty a budeš mu platit odškodné, popřípadě další věci, jako je ušlý zisk atd. Třeba i doživotní rentu. A proč to tak je? Odpověď je snadná, protože tak to stanovuje zákon.

xiperio

Aha, to znamená, že když budu týden v zimě na dovolené na horách a mezitím nám doma na dvoře na schody napadne sníh vytvoří se tam led. Zloději si to vytipují, a jeden tam sebou jebne hlavou o schody, když mu ujedou nohy, tak za to nesu odpovědnost? No to je pěkně dodrbaná legislativa. Nedej bože kdyby se lekl sirény z alarmu a dostal z toho infarkt.