Avatar uživatele
Questman

Proč se zrovna v Novém Městě nad Metují říká indiánům ašanti? (zákusky)

Nedávno se mi poštěstilo jet do Nového Města nad Metují a docela mě překvapilo, že pod pojmem ašant se tu prodává indián. Nějak to nechápu o.O
PS: vím kdo to jsou Ašanti ale nechápu, proč se indiánům tak říká zrovna v Novém Městě a nikde jinde

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, Jikra, Pájo, petra15 před 3667 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Zajímavý dotaz. Nedá se všechno zjistit, jen něco podle etymologického slovníku a o citovaná vět o Nizozemí z netu.

Indiánek, indiánka = čokoládový koblížek. Rozšiřovala jej Kuchařská kniha domácnosti (indiánky čili buflerky). Obecně bylo známo už r. 1890, pojmenování podle původní žlutohnědé barvy polevy.

Počátkem 19. st. Britové získali území Ašantů, zřejmě se název ašant rozšířil do Evropy i pro pojmenování moučníku, který získat tmavou polevu. Užíval se i u nás, někde ašant, jinde indiánek.

V holandštině moučník nazývají „černochův polibek“. V současnosti se bouří proti tomu pojmenování nizozemští obyvatelé tmavé pleti. I když nejde o lidi, ale o zákusek. Ale v „holandštině název "negerzoen“ zní hodně pozitivně, vždytˇ chtít od někoho (sladký) polibek, to je přece snad spíše kompliment? Teď jen aby se o tom nedozvěděli Indiáni… "

Proč právě v Novém Městě obnoviii starší název ašant nevím, možná se někomu zalíbit název sladký polibek. Možná kvůli tomu, že je tam pravidelně v létě indiánský tábor … Barva polevy se snad neřeší …

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Questman Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
magorvkleci

to se říká aji jinde po východních čechách

napadlo mě, že to může souviset s Emilem Holubem, co pocházel z Holic
ale jaxem se koukal, tak on tam žil jenom jako malý chlapeček (což mě překvapilo)
tak to bude mít na svědomí někdo jiný

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Lamalam

Nejenom v Novém Městě, říkají to i v Náchodě, ale proč, to opravdu netuším.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rocker

Neříká se to jen v Nováči,ale ve velké části východních Čech.Ale když tam řeknu,že chci indiánka,taky mi rozumí:-)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek