Beno

Proč se využívají týče jaderného paliva v jaderné elektrárně jen 2 roky?

Proč je tam nenechají alespoň 3 roky?

Odpovědi
Dochy

Zřejmě je to proto, že je to tak nejvýhodnější – z pohledu dodaného výkonu a dalšího provozu reaktoru. Některé produkty dokáží s regulovatelností docela zacvičit. Jeden poměrně známý průšvih se stal v Černobylu. Tam po odstavení reaktoru měli problém s radioaktivním xenonem, který při provozu reakturu vzniká a průběžně se rozpadá na jiné produkty. Jeho vlastností je, že vyžírá neutrony, které jsou nutné pro další reakci. Při normálním provozu je to v pohodě, protože těch neutronů je tam výrazně víc, než xenon dokáže odchytávat. Ony ale reaktor zastavili, takže jim tam zbyl xenon z plného provozu a pak jej chtěli rychle znovu nahodit. Ale zastavený reaktor neprodukuje dost neutronů, takže jim je ten xenon stačil vyžírat. Obsluha reagovala tak, že nastavili řízení reaktoru na maximální zvýšení výkonu… Pořád se nic nedělo až do doby, kdy ten xenon došel (pokaždé když zachytí neutron se rozpadne. A v ten okamžik se rozjela řetězová reakce – a vzhledem k nastavení řízení se začali ty volné neutrony množit až příliš rychle a už to množení nezvládli zpomalit.

Nepředpokládám, že by v JE po „vyčerpání“ tyčí byl problém zrovna s xenonem, ale nějaký problém tam určitě bude. Aby docházelo k požadované řetězové reakci, musí tam být palivo stanovené jakosti. ale ta jakost se v průběhu využití snižuje.

A ještě jedna věc: Měl bys psát o konkrétní elektrárně, nebo konkrétním reaktoru. Např. v jaderných ponorkách se snad palivo ani nevyměňuje po celou dobu životnosti ponorky. Plutoniová baterie, kterou dostávají některé vesmírné sondy, má projektovou životnost desítky let (a ani pak nepřestane fungovat, jen se průběžně snižuje její výkon). A i v civilním provozu mají různé elektrárny různý palivový cyklus.

Beno

Tím se nemusí chlubit, když se to vyměňuje za provozu. To neměli jen poruchu, neplanovanou odstávku.

Dochy

A jinak: Např podle: https://oener­getice.cz/jader­ne-elektrarny/temelin-dovezl-25-tun-paliva-ktere-vymeni-pri-jarni-odstavce
se v JET vymění ročně 1/4 paliva – tj. pokud budu předpokládat, že se se všemi tyčemi nakládá stejně (to ale reálně nemusí být pravda, některé tyče mohou být méně zatíženy než jiné a mohu tedy vydržet déle), pak je „životnost“ každé tyče v reaktoru 4 roky.

Beno

Píše se zde o britské jaderné elektrárně, byla v provozu nepřetržitě přes 900 dní bez výměny paliva.
http://www.pro­elektrotechni­ky.cz/vyroba-a-prenos/109.php

Dochy

Zdá se, že máš problémy se čtením. Byli v nepřetržitém provozu přes 900 dní. Palivo se u nich dá vyměňovat za provozu.