Avatar uživatele
luckykubrt

Proč se v pohádkách mluví o hloupém Honzovi, když byl v podstatě chytrý?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56 před 2320 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Proč? Máte pravdu Honza byl chytrý v tom smyslu, že používal selský rozum a uměl víc než bohatý pán, často studovaný.

Původně vystupoval Honza jako nešikovný, často líný syn vesničanů. Jeho rodiče ho posílají „do světa“ na zkušenou, aby se postaral o sebe a získal zkušenosti.

Na své cestě se setkává se zdánlivě nemožnými překážkami (často s drakem ), ale překonává je všechny a vrací se domů se slávou, s bohatstvím a princeznou jako svou ženou.

Honza se stal symbolem českého člověka, který neměl přístup ke vzdělání, ale přírozený rozum, „měl pod čepicí“, ale svými činy překonal i prince a krále cizince., kteří vydírali své poddané.,

Takže když se člověk spléhá sám na sebe, na své ruce, přemýšlí, je pracovitý, pilný atd. může být úspěšný. Honza byl vidinou lepšího světa., útěchou prostých lidí. Dobro zvítězilo nad zlem … Hloupý Honza = bystrý poctivec …


Ještě mě napadlo podívat se do Machkova Etymologického slovníku, jaký byl význam slova hloupý v době, kdy pohádky vznikly.

Hloupý = bezvýznamný, bezcenný člověk,. Příbuzné je islandské klaufi – býk, nemotora.

Tehdy ještě nešlo o mdlý rozum atd.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… no v tom je právě ten fór, je to jako u šašků: dělali ze sebe blázny, přitom patřili na dvoře k nejchytřejším a ne málokdy i k hlavním rádcům panovníka …
… jen chytrej ze sebe může dělat hloupýho, to je jasný …

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
orwell

Jo, to se dělá a je to jeden z možných úhybných manévrů sloužící obvykle k oklamání (zmatení) nepřítele. A funguje to! On ani ten Švejk nebyl blbej :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Honzu považovali za hlúpeho, pretože nemal školy. Ale zvíťazil svojim sedliackym rozumom tam, kde študovaní zlyhali.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Sebevědomí

jsou dva typy Honzů ten hloupý a ten chytrý. Těší mě jsem Honza, ten chytrý.
Kdyby spisovatel pojmenoval postavu Jakub nebo Lukáš tak se nic nezmění. Je to jen jméno. Důležitá je ta povaha osoby.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Ten Honza co se učil latinsky asi moc chytrý nebyl: sud kulatý, rys tu pije, tu je kára, ten to ryje… nebo tak nějak. Už jsem tu latinu pozapomněl. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Roman71

Když už je tu řeč o hloupém Honzovi, nedal by si někdo „Sekyrkovou“ polévku? :))

před 2320 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
orwell

Mc Merkurion: je to tak, skoro bych řekl, že jsi to už taky někdy použil 🙂

před 2320 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… já bych řekl, že ten Švejk, je vlastně taky takový pohádkový hloupý Honza … mají podle mne hodně společnýho, ale Švejk je už prostě jiná liga >>> ne nadarmo, když chce někdo někoho vytočit, a začne vše dělat podle nařízení, tak tomu říkaj obštrukce a nepřiznaj, že vlastně ono nařízení je blbost na kvadrát …

před 2320 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ve škole byste s tímto vysvětlením neuspěl:-))

před 2320 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… annas, škola mi toho pro život moc nedala a to co dala, je mi houbelec platný …

před 2320 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Škola síce dala veľa, ale to najdôležitejšie dala životná skúsenosť, podobne ako Švejk dokázal vybabrať s nezmyselými nariadeniami, zlikvidovať „nadriadeného blbca“ možno presným plnením jeho príkazov, prirodzene nie za cenu ujmy na zdraví kohokoľvek zo zúčastnených a nevytvorením hmotných a nehmotných skôd.

před 2320 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek