Proč se v Plzni pořádají každý rok velké oslavy osvobození a ve městech osvobozených Sověty ne?

Nejlepší odpověď
annas

„8. května 1945 svět oslavoval vítězství nad nacismem. Němci sice kapitulovali už 7. května v Remeši před americkým velitelem Eisenhowerem, ale Stalin si vynutil druhý podpis kapitulace 8. května v Berlíně, který se stal symbolem vítězství Rudé armády.“

Proto Západ slaví 8. května, Východ 9. května.
--

Proč Plzeň? Protože americká armáda osvobodila západní a jihozápadní Čechy a skončila v Plzni. O tom, že Plzeň byla osvobozena americkou armádou, se skoro nesmělo mluvit. Teprve až po r. 1989 se 8. květen začal slavit jako Den vítězství. Takže Plzeň si mohla oficiálně oslavy „užívat“. Letos jako Evropské hlavní město kultury.

Že se slaví i jinde, si pročtěte v odkazu

http://zpravy­.aktualne.cz/do­maci/prehled-akce-k-oslavam-70-vyroci-konce-2-svetove-valky/r~8a48091­4dd3811e496f2002590604f2­e/

Další odpovědi
setapouch

Někde pořádají oslavy, někde vzpomínkové akce. To, že se Plzeň propaguje víc než ostatní, je spíš o financích, které do propagace mohou investovat. Jinak vzpomínkových akcí je spousta i na východě území.
Doplňuji:
http://ostrava­.idnes.cz/video-ostrava-oslavy-osvobozeni-ruda-armada-fm8-/ostrava-zpravy.aspx?c=A150430­_134549_ostra­va-zpravy_jog

Doufam, ze ti to jako dukaz tveho nedostatecneho rozhledu staci.

dudu

Před rokem 1968 se Den osvobození pompézně oslavoval vždy 9. května. Po vzoru SSSR se konaly na Letné i vojenské přehlídky. Posléze byly tyto akce kvůli nehorázným nákladům částečně redukovány. O podílu USA na osvobozování naší republiky se tehdy takticky mlčelo a přílišné připomínání účasti mohlo být až částečně nebezpečné.
Vpád armád Varšavské smlouvy většinu obyvatel dokonale zbavil iluzí o nezištnosti bratrských pomocí a odhalil pokrytectví jejich nositelů. Každému kdo pamatuje události z 21. srpna 1968 se i dnes při vzpomínce na ně dělá nevolno a namísto oslav si odplivne.

suaeda

Zajímavá otázka na kterou odpovím jinak. Jak pak by jsme asi slavili, kdy by nebylo Jaltské konference, kde si nás rozparcelovaly vítězné mocnosti a my jsme připadli Rusům? Američané by nás osvobodili asi o pár dní rychleji a možná by nebylo tolik ztrát na lidských životech, protože zbytky fašistů se chtěli vzdát Američanům.
Vrátím se k otázce. Jak pak by jsme asi slavili, kdyby většinu naší republiky osvobodili Američani a u nás nebylo 40 let ruské nadvlády?

gecco

Každou takovou akci musí někdo zorganizovat, účastníci musí mít zájem přijet, někdo to musí zaplatit…
 – „Proč se v Plzni pořádají…“ – asi je tam někdo, kdo má zájem tyto akce pořádat a ´umí to´…

  • „proč…ve městech osvobozených Sověty ne…“ – asi není nikdo dostatečně schopný či ochotný takovou akci uspořádat (případně se jí účastnit)…

___
Řekl bych, že tuto otázku bys měl směřovat na úřady měst, která oslavy osvobození nepořádají, tady to asi ´nevyřešíme´…
😉

Leviyah

Já bych řekla, že protože česká spíše pro-americká nálada a to, co se stalo v následujících dekádách poté…

JájsemRaibek

Taky to nechápu. Jako kluk pamatuji, že nám říkali, jak vítali sov. armádu šeříkem a všichni byli šťastni. A najednou jen amíky.
Nepopírám, že nás osvobodili z obou stran – z východu sověti, ze západu amíci, ale je to nespravedlivé.

dědapetr

70. výročí Osvobození ČSR, Praha 1945–2015

http://www.pechot­nik.com/cz/ak­ce-2015

http://www.go­tobrno.cz/osla­vy-70-vyroci-osvobozeni-mesta-brna-rudou-armadou/a7774

http://www.orechov1945­.cz/

lexx

Vyčkej další revoluce až se to u nás posere totál…pak se budou (možná) opět slavit hrdinní rudoarmějci.