annas

Proč se v minulosti považoval myslivec za něco tajemného?

Vzpomínám si na Viktorku. Uřknul ji černý myslivec, proto nosila škapulíř…

Pověry a myslivec – proč asi? I čert si půjčoval jeho podobu …
Doplňuji:
Hledala jsem dál a něco našla.

Myslivcům byla odedávna připisována čarovná moc. Jejich takřka neustálý pobyt v lesním šeru a tichu vzbuzoval v lidech představy o jejich kouzelné moci a spojení s tajemnými silami. Říkalo se, že prý myslivci v lese trhají čarovné byliny, že kule do zbraní lijí zvláštním způsobem a zvěř je prý poslouchá na slovo. Dokonce se proslýchalo, že mají myslivci spolky s ďáblem a možná proto si lidé představovali čerta jako myslivce.
Když přišel někdo nový do mysliveckého učení, dal si mistr pozor na to, co jeho učeň zastřelil jako první. Trefil-li čtyřnohé zvíře, znamenalo to, že zůstane u myslivců dlouho. Zastřelil-li ale ptáka, tvrdilo se, že mysliveckou službu brzy opustí.
Kdo chtěl na hon jít a dobrou mušku mít, hrábl třikrát ručnicí pod práh u dveří pro hlínu. Na ní pak třikrát plivl, sliny s hlínou zadělal jako těsto a potom s ní potřel ručnici.
Myslivcům a rybářům, kteří šli na lov, nepřál nikdo zdaru, protože se věřilo, že by se jim pak lov nevydařil.

Na den svatého Filipa, do východu slunce se mělo zastřelit nějaké domácí zvíře a jeho krví vytřít ručnici. Poté octem pomazat nábojnici nebo kuli a sobě nos. Toho, kdo tak učinil, se v myslivosti drželo štěstí.

Pokud měl někdo za to, že je jeho ručnice začarovaná, měl potřít hlaveň zastřeleného zvířete.

Pro dobrou mušku se mělo vzít jeřabinového listí, dobrý kyselý ocet a trocha vody ze tří studnic, to vše dobře svařit a poté s tím vymýt ručnici.

Pytláci se neodvažovali vystřelit na myslivce, protože věřili, že by se kulka od myslivce odrazila a zasáhla střelce.

http://brtpic­hlavec.sweb.cz/mou­dro/povery/po­very2.htm

Ae i tak děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Ten co uřknul Viktorku byl voják tak zvaný horský mislivec,Za Rakouska Uherska byly v armádě tzv. jednotky „horských myslivců“, existovaly horské pěší pluky – šlo o horské myslivce.
http://www.fron­ta.cz/dotaz/hor­sky-pesi-pluk

Myslivečtí patroni, legendy a historie

http://www.bar­var.cz/detail­.aspx?id=62

Další odpovědi
dudu

Hlavním úkolem myslivců v minulosti bylo opečovávání panského majetku a zvěře před zloději a pytláky – něco na úrovni drába. Také dnes jsou myslivci zvláštní kastou, kteří se snad především starají o udržování početních stavů zvěře /krmení a odstřel/ s tím, že mají právo bez zábran vstupovat a konat i do soukromých lesních porostů.
Zajímavý je poznatek z poslední doby a sice skutečnost, že kdyby byl správný údaj mysliveckých společností o počtech ulovků, musely by stavy zvěře v lesích být nejméně dvojnásobné??!

anonym

Myslivec,hajný,foř­t,lesní,nadles­ní,to jsou pro mě báječný partie z kdysi čtených Večerů pod lampou.Měli téměř vždy vlastnosti pro které se do nich zamilovalo nejedno chudé děvče.Zelená kamizola,kterou nosili,většinou plnovous,tak nějak vypadal pohádkový čert.Proto asi byli myslivci tak bráni.

www

Myslivec a něco tajemného? Tak to jsem zatím neslyšel ☹.
Myslivec byl dříve považován jako člověk „z vyšší vrstvy“, bylo to povolání a dobře placené, tak snad proto si čert půjčoval jeho podobu..
Nebo se pletu? 😁
P.S: škapulíř byl proti uřknutí, ne proti myslivci ! 😉
Doplňuji:
OK, děkuji za objasnění a doplňuji svoji odpověď:
Poněvadž se jedná o pověru !(viz tvůj odkaz, je to uvnitř) Je teď odpověď správná ?
Čeče, ale proč se ptáš, když to víš ? Napiš ‚Zjistila jsem to a to, víte to taky?‘ Ihned napíši ‚dobrý, to neznám!‘ a nemusíme se furt opravovat ap. 😁

žolik

To je z DIVA BARA,napsala BOŽENA NĚMCOVA,kde vyprávěla babička svým vnoučatům že Bára je nemocná a vesničané jí odsoudili že jí uhranul myslivec svýma černýma očima.
Doplňuji:
Jo pověry,báchorky to byla hrozná doba,ale zase nebylo by pohádek,mám je ráda pořád.

Zdroj: žolík

Kerberus

Ad www

  1. Myslivec a něco tajemmého – může to být třeba i pověst či pověra – vyplynulo z mé otázky …
  2. Připomenu obsah. Za Viktorkou začal chodit voják, o kterém se říkalo, že když se na někoho podívá, že ho uřkne stejně jako černý myslivec (voják měl uhrančivé oči…) Viktorka se proto poradila s kovářkou a ta ji dala proti tomu, aby ji voják neuřknul, ŠKAPULÍŘ. ..... Když se voják a Viktorka setkali, voják vyznal Viktorce lásku a ona mu dala škapulíř…
  3. Jak uvažujete vy, je jedna věc, jak uvažuji já, je jiná věc. Nebo jste vševědoucí?
  4. Dodatek k růstu hub – Houby rostou ve dne i v noci = nepřetržitě – jaký je v tom rozdíl?
  5. Přečtěte si Kodex…