exttreme

proč se už nevyrábějí rtuťové teploměry ?

Nejlepší odpověď
hanny 2

Od června není možné sehnat v lékárnách klasický rtuťový teploměr. Může za to směrnice Evropské unie, podle níž rtuť zatěžuje životní prostředí.

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/rtu­tove-teplomery-zmizely-z-pultu-eu-je-zakazala-kvuli-zivotnimu-prostredi-1ws-/domaci.aspx?c=A090702­_145411_domaci_pje

Další odpovědi
anonym

Všem známý odkaz na směrnici EU zde už dávno padl.
(Další zbrklý nováček, co se před 1. otázkou ani nedokáže podívat na starší odpovědi?) – viz odkaz ve zdroji:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kde-se-da-podpultove-koupit-klasicky-rtutovy-teplomer-nemohl-by-to-vyrobce-prodavat-jako-quecksilber-in-glas

cochee

Nelze jej sehnat ani z nemocnice, to je organizace a tam to museli co nejrychleji likvidovat. Nechceš-li použít elektronický teploměr, dá se sehnat kapalinový, byly totiž vyvinuty kapalné kovové směsi na bázi směsí prvků gallium indium a cín s názvem galinstan. Viz např. zde: http://www.zdra­votnicke-potreby.net/de­tail.php?id=14200 .

suaeda

Lekářský teploměr – klasický rtuťový nelze sehnat již delší dobu. Opravdu je z důvodu nebezpečnosti jedovaté rtuti zakázán prodej. Někdo jej shání pokoutně od sester z nemocnic, kde snad mají nějaké zásoby. Osobně jsem si jej nechal přivézt od známé z Ukrajiny. Je úplně stejný, je spolehlivý, jen má místo nápisu stupňu v azbuce „gradusy“ °C.

Reuef

Protoze firmy vyrabejici elektronicke teplomery mely silnejsi lobby v eu parlamentu…po­trebovaly si holt vic vydelat a vic za to zaplatily…

Dochy

„Může za to směrnice Evropské unie, podle níž rtuť zatěžuje životní prostředí.“ té samé EU, kvůli které místo kousku nezávadného kovu a trochy skla musíme používat sajrajty vč. rtuti v náhradách za žárovky.