zjentek

proč se u nás počítá na halíře, když žádný neexistujou?

Nejlepší odpověď
dudu

To je omyl. Haléř, desetník, dvacetník ani padesátník nikdy zrušeny nebyly, pouze ztaženy z oběhu. Při bezhotovostních operacích se i tyto hodnoty běžně používají.

Další odpovědi
Drap

Zbylo nám to z minulosti. Pokud by se počítání na haléře zrušilo, vše by bylo rázem dražší.

Löwe

Aby ti nezakrněl mozek a musel u toho nakupování i trochu přemejšlet :)

anonym

Naše generace zná 1halíře, 3halíře a 5ti halíře a za ty se dříve i nakupovalo.
A na co jinak chceš aby se počítali drobné? Nelze přece drobné zboží prodávat za koruny.Aby jeden rohlík stál 1 Kč to snad může chtít akorát dement.

pusinka50

Je to také takový „Baťovský systém“, marketingový trik, jak zvýšit prodejnost výrobků. U věci, která stojí 99,90 Kč, mnoho lidí vidí cenu „pouze“ 99 Kč a nikoliv 100 Kč, danou věc pak spíše koupí.

Pepa25

Kdo říká, že haléře neexistují?

Zákon o ČNB, § 13:
„Peněžní jednotkou v České republice je koruna česká, zkratka názvu je "Kč“. Koruna česká se dělí na sto haléřů."

Dál ten zákon říká, že (zjednodušeně) ČNB je oprávněna rozhodovat o emisích mincí a bankovek a v rámci tohoto zmocnění v současné době nevydává žádné haléřové mince. Ale pořád se u nás počítá na setiny koruny, kterým se říká haléře.

zjentek

lahny: no právě. Nedávno mě silná společnost nabízela kšeft jako subdodavateli a podle jejich zakázky to v tom přiloženým ceníku vypadalo, že oni taky v čechách kupujou rohlíky za korunu

Pepa25

Záleží jestli dodáváš lokomotivy, drobná těsnění nebo ty rohlíky. V prvním případě v zaokrouhlení nevidím problém.