Kelt

Proč se u nás musí projevovat sprejeři na nových věcech? Je to jenom problém naší zem?

Před měsícem byl otevřen Trojský most a dnes je znehodnocen díky sprejerům. To jsme vyjímeční, jinde to není? Nebo jinde jsou lidé všímavější? Proč je to tak? Kde je chyba? Nebo se Vám to líbí? Líbí se vám výtvory na budovách a pod? Když už ten most stál více než se předpokládalo, proč se nazajistí ochrana a hlídání?

Nejlepší odpověď
carpediem

Chyba je v naší minulosti.

Za minulého režimu kdo oznámil něco VB, byl udavač. Dnes to nějak přetrvává, kdo zavolá policii je mnohdy považován za udavače. ☹

V zahraničí (na západ a sever) je běžné, že pokud lidé vidí někoho páchat trestnou činnost, tak se neotočí a nejdou pryč, ale volají policii, nejsou z nich pak udavači, ale hrdinové.

Toť můj názor.

Další odpovědi
anonym

Asi jsou za to nízké tresty, neúcta k hodnotám…Ne, nelíbí se mi to, ruce bych jim za to přerazila.

pnxntdd

Takže, jsem rád, že sem můžu odpovědět z pozice druhé strany, tedy sprejera(writera). Na začátek bych chtěl napsat, že graffiti je reakce většinou šedou plochu na ulicích. A především graffiti jako takové se dá shrnout takto : Graffiti jsou jména-zvolíš si jméno a je na tobě, jak slavný to jméno uděláš a slavný jméno děláš tím, že bude všude, ale především jde o TVARY těch písmen. Bohužel veřejnost nedokáže posoudit kvalitu podání graffiti tvarů, jelikož se v něm nedokáže orientovat. Například já když jdu/ jedu po ulici vnímám město jako galerii, každej nápis , každý písmeno mně zajímá, zajímá mě tvar písmene,který jsem ještě neviděl, je to umění.Graffiti mě osvobozuje od všudypřítomných reklam na ulici protože se nedívám na ně, ale na písmena v kterých je umění tvaru. No a například ten pomalovanej most je o tom, kdo tam prostě udělá první věc, první dobrou věc, pak má tvoje crew/nebo ty respekt, ale přitom to není o egu protože tebe nikdo nezná, to jméno je slavný, tvoje osoba ne. Bohužel je ale ve městech 60 % lidí který to dělat neumí a ty kresby co dělaj toyové(začátečníci) netěší ani samotné writery… Já kreslím graffiti přes 13 let, sám bych třeba nikdy nepomaloval rodinný dům, nebo někde v památkové zóně cokoliv…ale šedý betonový plochy,zrezlý vrata,škaredý zdi apod. Graffiti je vlastně soutěž o to který jména jsou ve městě nejvíc a nejkvalitněji podaný a je to celosvětový fenomén, podpořená láskou ke kreslení a adrenalinem při tvorbě… :) Zkuste až zítra pojedete tramvají do práce se do těch písmen zadívat a zkusit to trochu pochopit. Případně se podívat na tohle pološero:) https://www.y­outube.com/wat­ch?v=5veroXiF­BSU btw. mám 32 let :)

teufl

Souhlasím s pnxntdd. Je těžké něco takového udělat, proto i sprejery obdivuju … A když se jejich práce objeví na zcela obyčejných šedých plochách, jenom je to zdobí …

Něco jiného ovšem je to, když se na domě objeví zcela nová fasáda a dům je krásně vymalovaný a pak se na něm začnou objevovat nevzhledné čmárance.

Už jsem jednou ve škole, když jsme se účastnili nějakého projektu hlasovala za to, aby byly nějaké plochy (alespoň třeba zastávky) místem pro sprejeřinu …