WhiteCrow

Proč se tak málo mluví o vztahu mezi Čechy a Rakušany?

Proč o nich se o nich tolik nemluví?
Možná se jen málo zajímám, dle nějakého výzkumu mají Češi k Rakousku druhý nejpozitivnější vztah ze všech zemí světa.

Nejlepší odpověď
Filip84

Výzkum si uděláš na co chceš s předem definovaným výsledkem, to je to nejmenší, výzkumy nejsou příliš vypovídající.

A o čem by se, prosím pěkně, mělo mluvit? Ano, tvořili jsme společný stát, téměř 400 let. To bylo, dřív to bylo, dřív bylo všecko, máslo bylo, mléko bylo, v Moskvě viděli i maso a výstava je putovní. Dřív. Dnes?

Krom jazykové bariéry a „přirozené“ bariéry způsobené železnou oponou po dobu přes 40 let, je tu už i jakási bariéra kulturní, no a samozřejmě jazyková. Ano, pořád platí, že k sobě máme kulturně blízko, to jistě, kulturně asi i víc, než se Slováky, ale to není samospasitelné. Ale jinak nic až tak moc.

Samozřejmě, na jihu Moravy, nebo Čech, to mohou vnímat poněkud jinak, subjektivně, takový lokální svéráz národního lovu. Jako na severu Čech mají jiný vztah s Němci, např. (i na východě, ale tam je Ústecká lidově demokratická republika, a to je země zázraků!). Ekonomicky jsme provázanější s „říšskými“ Němci, než s těmi z Rakous: máš Lidl, Kaufland, das Auto & Skoda Henlein, atp. Ano, spousta lidí jezdí do Alp, ty leží v Okněžněném hrabství Tyroly, Okněžněné hrabství Tyroly jsou také v Rakousku. Ale nic moc extra víc mne nenapadá.

Tak o čem bys chtěl, prosím pěkně „hodně mluvit“?

Další odpovědi
elkon

Asi se nikdo neptá…

paul1

Před nedávnem byl u nás Rakušan, syn jedné paní, co musela odejít z Uničova. On se tam narodil a teď se byl podívat na svoje rodiště. Odcházel odtamtud jako kojenec, nic ho tam netáhlo, ale plnil přání své maminky, která tam prožila mládí. Celkem slušně mluvil česky. Přijel do naší vesnice za jednou paní, která u nich dělala před časem jako
au-pair. Říkal, že u nich (bydlí nedaleko Vídně) se o ČR mluví celkem slušně (nevím tedy, jak teď, po výhře 9:0 v hokeji 😉. Neslyšel o tom, že by měli k ČR nějaké majetnické vztahy.

da ny

V zájmu (politiků) jsou jiné věci… Rakousko je země neutrální. Není nutné je „poslouchat“, ani pěstovat rektální alpinismus ;D
Mám pocit, že se o tom již mluvilo až dost….
Naši předkové si „Rakouska“ (Rakouska-Uherska), užili až dost ;D
https://radio­zurnal.rozhlas­.cz/kdyby-se-rakousko-uhersko-nerozpadlo-meli-bychom-se-lepe-mysli-si-cesi-7631445
Pročtěte si také:
https://www.de­jepis.com/uceb­nice/ceske-zeme-na-pocatku-prvni-svetove-valky/
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Rakousko-Uhersko
https://www.sto­plusjednicka.cz/mar­ne-snahy-ceskych-politiku-proc-neuspelo-cesko-rakouske-vyrovnani
Rakousko-Uhersko: „žalář národů“
Role Čechů v Rakousko-Uhersku
„Pravdou zůstává, že Češi se v Rakousko-Uhersku prosazovali na velké řadě vysokých státních postů, a to včetně těch ministerských. O něco méně postů měli Češi v diplomatických službách, kde v té době převládala aristokracie.“
zdroj: https://www.sta­rozitnasvitidla­.cz/rakousko-uhersko-kdy-existovalo-a-jakou-roli-v-nem-mel-cesky-narod/