modnar

Proč se sušením jablek (křížaly) zvyšuje jejich kalorická hodnota?

Jablko má obecně v normálním stavu cca 50 kalorií na 100 g, proč tedy pouhým sušením se hodnota zvedá na nějakých 220 kalorií? Tak jest uvedeno v kalorických tabulkách.

Nejlepší odpověď
ozzius

Nevím jak to přesně je, ale dejme tomu, že 440g jablko má 220 kalorii, vysušíš ho, vypaří se třeba 300g vody (ta nemá kalorie) a zbyde ti 140g vysušené (a nakrájené) jablko, které má 220 kalorií

Další odpovědi
dubraro

Protože sušením se z jablečné hmoty odstraní voda, která žádnou kalorickou hodnotu nemá. Sušené jablko má pak prakticky stejnou kalorickou hodnotu jako čerstvé při nižší hmotnosti.