annas

Proč se stal havran symbolem neštěstí? Jaký má původ tato pověra?

Je také zdrojem inspirace u básníků …

…„nenech mi tu, starý lháři, ani pírka na polštáři,
neruš pokoj mého stáří, opusť sochu havrane!
Vyndej zobák z mého srdce, opusť sochu, havrane!“

Nejlepší odpověď
dědapetr

Havrani v mytologii
V Evropě jsou spojováni se srtelností, úmrtím a válkou. Jinde je však jejich symbolický charakter trochu mírnější.

Havrani v Bibli
Havrani sehráli klíčovou roli už krátce po stvoření světa. Noe vypustil při Potopě havrana, aby našel zemi, ale na jeho návrat čekal marně. Havran poletoval sem a tam, dokud vody neopadly a vždy našel dostatek potravy, aby se uživil. V církevní symbolice byl pak havran chápán jako hříšník a odpadlík – místo aby se navrátil zpět k Noemovy do Archy, tedy církve, usadil se u světských marností, čili potravy.

Havrani a Vikingové
Na ramenou nejvyššího severského boha Odina sedávali dva havrani Hugin (Myšlenka) a Munin(Paměť). Každý den za úsvitu Odin vysílá své havrany, aby obletěli svět, a k snídani se opět navracejí a šeptají mu do uší všechny zvěsti, které vidí a slyší. Tak je zpraven o mnohých událostech. Proto bývá nazýván též bohem havranů.

Havrani a Indiáni
V evropské kultuře je havran symbolem smrti, je to zlé znamení. Pro indiány však každé zvíře představovalo tvora s duší, tedy potomka „Velé Matky“ – Země. Žádné stvoření pak nemohlo být představitelem záporných vlastností. Nejinak je tomu u havrana. Symbolizoval rovnováhu v přírodě, napomáhal udržovat svět v harmonii. I v indiánské mytologii byl spojen se smrtí – napomáhla mrtvým duším. Ale indiáni nechápali smrt jako něco negativního, ale jako součást života, podmínku života. Zabití havrana znamenalo velké neštěstí. Havran je oblíbenou postavou indiánské mytologie, stejně jako had nebo želva, která na svých zádech nese svět.
http://www.pan­na.cz/esoteri­ka.11/havrani-v-mytologii-snech-i-bibli.443.html

Další odpovědi
Drap

Havrani byli ve starých kultůrách považováni za zprostředkovatele komunikace mezi světem mrtvých a živých. Bylo to možná přirozeně způsobeno tím, že v zimních měsících se vyskytovali velice blízko lidských obydlí a v té době bývala zřejmě také největší úmrtnost. Částečně to mohla způsobovat i jejich dlouhověkost a učenlivost

tom004

Vyčetl jsem tady,že má také klady.

Zdroj: http://www.pan­na.cz/esoteri­ka.11/havrani-v-mytologii-snech-i-bibli.443.html

vagra

Ohlédneme-li se časem nazpět, hráli tito černí ptáci roli pozitivní i negativní. V severských bájích vystupovali havrani Hugin a Munin (Myšlenka a Vzpomínka) – průvodci boha Ódina, informátoři o všem, co se kde ve světě dělo. Legenda o proroku Eliášovi zase praví, že mu do pouště havrani přinášeli ráno i večer potravu (později tak činili i v případě jiných poustevníků).

Záporný význam měl havran ovšem třeba v babylónském kalendáři, protože vládl třináctému (přestupnému) měsíci. A negativně ho vnímala i antická mytologie. Býval považován za průvodce Apollóna (Slunce). Traduje se dokonce, že míval bílé peří, ale Apollón ho pro jeho „žvanění“ začernil.
Podle jedné antické pověry havrani snášejí vejce zobákem. Proto se jim vyhýbaly těhotné ženy, aby při porodu neměly velké bolesti. Plinius o havranech psal jako o poslech neštěstí a tvrdil, že havrani dobře vědí, jaké zprávy a zvěsti přinášejí.

Také v raném křesťanství byl havran ptákem, který oznamoval nemoci, válku a smrt. Byl zavrhován mimo jiné proto, že se živil mršinami a „masem ze šibenice“.. A zatímco v četných pohádkách si podobu havrana zapůjčovali čarodějové a zlí černokněžníci, případně byla přisouzena prokletému jedinci, v mýtech severoamerických indiánů ze severozápadního pobřeží je nadpřirozeným tvorem. Indiáni věřili, že havrani znají cestu k bráně smrti.

Havrany najdeme i v čínské mytologii. Tam se můžeme setkat s třínohým slunečním havranem. Původně jich bylo deset a šířili nesnesitelné horko. Aby se dalo na Zemi žít, musel jich nebeský lukostřelec Chou-i devět sestřelit. Červený havran byl pak symbolickým zvířetem dynastie Čou

Bližší podrobnosti na zdroji

Zdroj: http://www.spi­rit.cz/index.php?op­tion=com_conten­t&view=article&id=4446:­havrani-a-due-ze-zahrobi&catid=74:ji­ne&Itemid=88

anonym

Já ho od mala měla spojeného s přicházející smrtí,v pohádkách ve filmech.Rumburak byl velký záporák a také se proměňoval v havrana.Snad jediný klaďák byl Havranpírko.

Zdroj: http://www.do­plnek.com/con­tent/havrani

led

Havrany patria medzi najstarších sprievodcov človeka.
Vďaka činnosti človeka sa mali vždy čím živiť. V zime sa sťahovali bližšie k obydliam.
Kedže najviac ich bolo vidno na bojiskách, šibeniciach, v časoch biedy a chorôb, ľudia si ich zvolili za symbol nešťastia, smrti.
Ale je aj opak. Napríklad rozprávka O zhavranelých bratoch. Havrany si totiž navzájom aj pomáhajú. Sú to aj zdravotníci prírody.
zdroj: dejepis, literatúra, pozorovanie