Retko

Proc se slovo humus pouziva s vyznamem znechuceni?

Diky

Nejlepší odpověď
annas

Proč, to se nikdy nedovíme. Jen může odhadovat podle základního a přeneseného významu.

Humus

1. něco odborného, hnus, špína, i když původní význam slova humus je produkt rozkládajících se ústrojných, zejm. rostlinných hmot v půdě, trouch, tedy neutrální výraz.
Možná se jevil někomu jako nevzhledný, mohl někdy zapáchat, i když to není běžné.atd. Totiž při rozkladu bez nedostatečného nebo celkového přístupu vzduchu dochází k procesům kvašení a hnití a vzniká zápach.

2. přneseně – něco nečestného, nesprávného., ošklivého..

Podle Slovníku nespisovné češtiny, s. 169. a PSJC

Jinak otázka v archivu s odpovědí, kde je vysvětlený nejen původ slova humus, ale i rozdíl mezi humusem a hummusem.

Hummus (někdy se píše i humus) je arabského původu, takže je docela něco jiného.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-o-necem-nevabnem-rika

Ad Eburo,

obraťte se na kolektiv autorů Slovníku nespisovné češtiny z ÚJCAV, nebo na vydavatelství Maxdorf v Praze a vzneste námitku, že s jejich názorem nesouhlasíte, protože neznají význam a původ slov. .
Já jsem jejich názory jen interpretovala.

Další odpovědi
anonym

Protože je trošku cítít a je tvořen z odumřelých organických látek rostlinného i živočišného původu.
Tyto látky se pak postupně rozkládajía v 1. fázi dochází díky bakteriím, houbám, plísním, vodě, teplotě, mrazu atd. k rozkladu na jednoduché anorganické látky, např. H2O, CO2, H2S, NH3 (proces se nazývá mineralizace).

Následně pak dochází díky biologické aktivitě ke vzniku velmi složitých organických sloučenin např. humusových kyselin – fáze humifikace. Tyto dvě fáze jsou spolu úzce propojeny a navzájem se prolínají.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Humus
Humus není něco odporného,hnus a špína jak píše Annas,ale naopak,je to vytvářření půdy pro další život rostlin a tím pádem i sklizně.

Cenobita

humus (lat.) – země, půda

Aby půda vznikla a udržela si svoji kvalitu (bonitu) musí se hnojit a hnojí se výkaly hospodářských a domácích zvířat.

humus – je vlastně biomasa a biomasa je vlastně rozklad a výkaly.

Říkat o něčem humus je tedy více než přesné označení něčeho co se „ekluje“ – hnusí, co není libé.

Eburo:

humus má dva významy:

  1. biomasa
  2. označení něčeho nehezkého, expresivní výraz; na vojně se vatovanému zateplení uniformy říkalo „humusák“

vlastně pak tři významy:

  1. humusák – někdo kdo připomíná bezdomovce, obejda

dubraro

IMHO to vzniklo tak, že někdo za „humus“ označil nechutné jídlo. Přirovnal jej k rozkládajícím se zbytkům…

Kromě toho se humus jmenuje arabská cizrnová kaše. Ale to je asi jen náhodná shoda.